Mezinárodní měnový fond (MMF) varuje, že rostoucí popularita kryptoměn představuje nové výzvy pro finanční stabilitu. „Kryptoizace může snížit schopnost centrálních bank účinně provádět měnovou politiku. Mohlo by to také způsobit rizika finanční stability.“
MMF vidí nové výzvy v oblasti finanční stability kvůli kryptu
Mezinárodní měnový fond (MMF) na svém blogu varoval před riziky, která představuje boom kryptoměn. Příspěvek s názvem „Krypto boom představuje nové výzvy pro finanční stabilitu“ je napsán třemi finančními odborníky z oddělení měnových a kapitálových trhů MMF, kterými jsou: Dimitris Drakopoulos, Fabio Natalucci a Evan Papageorgiou.
Na blogu poznamenali, že „celková tržní hodnota všech kryptoměn v září 2021 přesáhla 2 biliony dolarů – což je desetinásobný nárůst od začátku roku 2020.“ Dále uvedli, že mnoha subjektům v ekosystému chybí silné provozní, vládní a rizikové postupy. Patří sem burzy, peněženky, těžaři a vydavatelé stablecoinů.
Zpráva MMF ukazuje, že ocenění kryptografického trhu se rozšířilo dál, než jen na Bitcoin (BTC), spolu s prudkým nárůstem nabídky stabilecoinů. Tři roky dat MMF naznačují, že rizikově vážené výnosy krypto aktiv kromě stablecoinů, jako je Bitcoin, jsou srovnatelné s jinými mainstreamovými ukazateli, jako je například S&P 500, jak je podrobně popsáno na obrázku níže:
Autoři pokračovali v diskusi o „rizicích ochrany spotřebitele“ a prohlásili, že „zůstávají podstatné vzhledem k omezenému nebo nedostatečnému zveřejňování a dohledu“.
V tomto smyslu varovali: „Při pohledu do budoucnosti může rozsáhlé a rychlé přijetí představovat značné výzvy při utužování dolarizačních sil v ekonomice – nebo v tomto případě kryptoizaci – tam, kde obyvatelé místo místní měny začnou využívat kryptoměny.“
Experti MMF dále popsali: „Kryptoizace může snížit schopnost centrálních bank účinně provádět měnovou politiku. Mohlo by to také způsobit rizika finanční stability.“
Autoři neopomenuli ani nebezpečí pro daňové úniky, když řekli, že ohrožení fiskální politiky by se také mohlo zintenzivnit, vzhledem k potenciálu kryptoměn usnadňujících tyto daňové úniky a dále vzhledem k ražebnému (zisky plynoucí z práva vydávat měnu), které může také klesat. V příspěvku se navíc uvádí, že zvýšená poptávka po kryptoaktivech by také mohla usnadnit odliv kapitálu, který ovlivňuje devizový trh.
Autoři navrhují postup do budoucna
Na blogu autoři dále navrhli politická opatření, když vyzvali k tomu, že jakmile se krypto aktiva uchytí, regulační orgány musí zakročit.
„Jako první krok musí být regulační a dozorčí orgány schopny sledovat rychlý vývoj v krypto ekosystému a rizika, která vytvářejí tím, že se pružně vypořádají s nedostatky v datech,“ uvedli podrobně. „Globální povaha kryptoměn znamená, že tvůrci politik by měli zlepšit přeshraniční koordinaci, aby se minimalizovala rizika regulační arbitráže a zajistil se účinný dohled a vymáhání.“
Experti MMF stejně tak navrhli, že vnitrostátní regulační orgány by také měly upřednostnit implementaci stávajících globálních standardů. Celosvětově by podle nich tvůrci politik měli upřednostnit rychlejší, levnější, transparentnější a inkluzivnější přeshraniční platby prostřednictvím Plánu přeshraničních plateb G20.
Nakonec došli k závěru: „Čas je zásadní a kroky musí být rozhodující, rychlé a dobře koordinované po celém světě, aby z nich mohly plynout přínosy, ale zároveň je také nutné řešit zranitelná místa.“
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. coinpage.com, 3. dailyhodl.com