Niall Ferguson, který je respektovaným britským ekonomem a finančním historikem, tvrdí, že Spojené státy Americké si musí najít vlastní způsob, jakým přispějí k adopci kryptoměn, aniž by se inspirovali tím, jak to dělá Čína při realizaci svých elektronických platebních systémů.
Ferguson pro Bloomberg řekl, že současná pandemie koronaviru hraje ve prospěch kryptoměn, které se těší rychlejší adopci. Celý tento proces následně urychluje měnovou revoluci po celém světě. Lídrem tohoto trendu je Čína, kde už nyní aplikace jako Alipay či Wech Pay ročně zpracovávají transakce v hodnotě přes 40 bilionů dolarů. Nuž a to je jen předzvěst toho, co brzy přinese CBDC, tedy kryptoměna vydaná čínskou centrální bankou PBoC.
Britský ekonom se domnívá, že trend stanovený Čínou slouží jako šablona pro další země, které uvažují nad zavedením nových platebních systémů. USA však doporučuje, aby se Čínou neinspirovaly a více se dívaly přímo na Bitcoin.
,,I vlády, které brání čínským finančním průnikům do svých ekonomik, například Indie, v podstatě budují své vlastní verze čínských elektronických platebních systémů. Avšak namísto snahy o vytvoření digitálního dolaru na čínský způsob by měla začínající administrativa nového prezidenta Joea Bidena uznat výhody integrace Bitcoinu do svého finančního systému,“ uvedl.
Ferguson tvrdí, že američtí regulátoři již mají zavedené metody řešení prosazování právních předpisů týkajících se Bitcoinu. IRS, čili americký daňový úřad například vyžaduje, aby jednotlivci podávali prohlášení týkající se držby kryptoměn a výnosů z nich. Tento orgán také může jít přímo za směnárnou Coinbase, kde si může tyto údaje ověřit a zjistit, zda si zákazníci plní své oznamovací povinnosti. FBI zas intenzivně sleduje případy užívání kryptoměn při praní špinavých peněz. ,,Jde o to, že finanční údaje jednotlivců, kteří dodržují zákony, jsou lépe chráněny přes Bitcoin, než přes Alipay,“ doplnil. Což ukazuje, že americká vláda by jednoduše mohla pokračovat v tom, co je rozjeté a to za pomoci Bitcoinu.
O postoji nové administrativy Joea Bidena ke kryptoměnám se zatím jen spekuluje. Samotný příští prezident USA o Bitcoinu nikdy nic zajímavého neřekl, takže není známo, zda je jeho fanouškem nebo kritikem. Pozitivem pro Bitcoin by však snad mohlo být jmenování Garyho Gensler do funkce zástupce ministra financí, protože Gensler v minulosti vedl CFTC a naznačil pozitivní názor na kryptoměny.
zdroj: cointelegraph.com