Portál Cointelegraph upozornil, že Bitcoin (BTC) od úvodu roku stoupl na své ceně o 63 %, jelikož 1. ledna 2023 stál jen 16 600 dolarů, zatímco dnes se prodává za více než 27 000 USD.
Takový prudký růst ceny bitcoinu si historie pamatuje již vícekrát (stejně jako jeho prudké propady), ale v současnosti je tento růst zajímavý zejména ve srovnání s tím, jak se za stejnou dobu dařilo americkým indexům a také americkým bankám.
Pokud jde o nejsledovanější americké indexy S&P500 a Nasdaq, tak ty letos posílily o 2,5 % resp. 15 %. Opět se tak ukazuje, že Bitcoin má z pohledu korelace zřejmě nejblíže indexu Nasdaq, který je zaměřen více na technologické akcie a je také znám tím, že se mu daří více v období, kdy tržní spekulanti více riskují.
Zajímavý je však pohled i na to, jak se daří Bitcoinu v porovnání s americkými bankami, o kterých se aktuálně hodně píše v souvislosti s pády bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate. Krize amerického bankovního sektoru totiž může vést až ke změně politiky americké centrální banky (FED), která bojuje s vysokou inflací.
Akcie Bank of America, instituce, která také přislíbila 5 miliardovou pomoc další problémové bance First Republic Bank, klesly od 1. ledna například až o 17 %. Jen o něco lépe je na tom další Wall Street gigant Goldman Sachs, který klesl od úvodu roku o 12 %.
Akcie však oslabují i u dalších bankovních gigantů z USA – Wells Fargo je v mínusu téměř 8 %, JP Morgan Chase 6,5 %, Citi 3,6 % a Morgan Stanley necelé procento.
Cointelegraph následně dodal, že přední banky od úvodu roku přišly v tržní kapitalizaci jejich akcii o více než 100 miliard dolarů.
Opakuje se historie?
Portál Cointelegraph následně zahrabal více do historie a zjistil, že Bitcoinu se dařilo i v předchozích krizích bank v letech 2013 a 2015 nehledě na to, že v roce 2009 vznikl právě v reakci na vypuknutí finanční krize, která také souvisela s bankami a pádem Lehman Brothers.
V roce 2013 BTC posílil o 5000 % v době, kdy by kyperské úřady musely zavřít všechny banky, aby se vyhnuly jejich úpadku.
O dva roky později zase bylo v podobné krizi Řecko, které uvalilo na občany kapitálové kontroly, aby zachránilo banky. Cena BTC v té době stoupla o dalších 150 %.
Podle Ilana Solota, spolu ředitele digitálních aktiv u londýnského makléře Marex, jsou krize bank pro Bitcoin dobrou reklamou.
,,Někteří investoři v nich (kryptoměnách) vidí zabezpečení proti systémovým rizikům. Obavy ze stability bankovního systému spolu s klesajícími reálnými úrokovými sazbami vytvářejí dobré prostředí k tomu, aby se bitcoiny odrazily,” uvedl.
Podobný názor nedávno vyjádřil i český ekonom Jakub Jedlinský ze společnosti Altlift.cz rozhovoru pro YouTube Zaujalo ma.
Zdroj:cointelegraph.com, Autor