Bývalá pracovnice Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) uvedla, že insider trading na nejznámějším NFT tržišti na světě OpenSea může vést k tomu, že nezaměnitelné tokeny (NFT) budou vnímány z pohledu zákona jako cenné papíry.
Ve středu započal ostře sledovaný soudní spor spojený s NFT, v němž prokurátor na Manhattanu obvinil bývalého produktového manažera online NFT tržiště OpenSea Nathaniela Chastiana z obchodování s využitím důvěrných informací. Zajímavé přitom je, že až do tohoto momentu se fráze „obchodování na základě důvěrných informací” v souvislosti s kryptoměnami nepoužívala a obvykle se vztahovala na důvěrné obchodování s cennými papíry.
Alma Angotti, která pracovala pro SEC a také pro Ministerstvo financí či Úřad pro regulaci finančního průmyslu se nyní v rozhovoru pro portál TechCrunch vyjádřila k této kauze, přičemž naznačila, že spor může vést ke klasifikaci NFT tokenů jako cenných papírů: ,,Velmi jednoduše mohou být cennými papíry podle Howeyho testu – pokud kupujete část NFT a doufáte, že cena stoupne, abyste na tom vydělali, není to od nich příliš odlišné.“
Howeyho test se považuje za nástroj k určení, zda se transakce klasifikuje jako investiční smlouva nebo cenný papír, který podléhá zveřejnění a registraci. Investiční smlouva resp. cenný papír existuje, pokud investice vede k očekávání zisku z úsilí jiných.
Chastian zneužil interní informace OpenSea
Případ týkající se Nathaniela Chastiana hovoří o tom, že obviněný použil anonymní horké peněženky a účty na samotné platformě OpenSea na nákup 45 NFT během několika měsíců, o kterých předem věděl, že budou uvedeny na úvodní tedy domovské stránce této platformy. Následně když se tak stalo (díky uvedení na úvodní stránce jejich popularita stoupla) je prodal s výrazným ziskem.
,,Zneužití důvěrných informací vašeho zaměstnavatele je podvod a jakmile přesunete výnosy z tohoto podvodu přes peněžní systém, jde o praní špinavých peněz,” doplnila ke kauze Alma Angotti, která v současnosti pracuje v poradenské firmě Guidehouse.
Pokud jde o budoucnost NFT tokenů, kdyby byly z pohledu regulátorů vnímány jako cenné papíry znamenalo by to, že v praxi existují nelegálně, protože cenné papíry mají být předem registrovány u SEC. Obdobná kauza se aktuálně řeší v rámci soudního sporu mezi SEC a firmou Ripple, která podle SEC od roku 2013 prodávala neregistrované cenné papíry v podobě kryptoměny XRP.
Zdroj:cointelegraph.com