Z dat analytické platformy Glassnode vyplývá, že bitcoinové velryby pokračují v akumulaci Bitcoinu, což naznačuje, že nadále důvěřují předpokladu dalšího růstu její ceny.
Počet bitcoinových adres, na kterých je více než 1000 BTC (označují se jako adresy velryb) narostl od úvodu roku 2021 o dalších 164. Podle Glassnode takových adres existuje celkově již téměř 2440. Není však možné říci, zda několik z nich patří jednomu subjektu nebo některé z nich nejsou ve vlastnictví několika lidí. Tyto informace se pravděpodobně ani nikdy nedozvíme, což naznačuje vyjádření Tylera Winklevosse, šéfa burzy Gemini, který prozradil, že množství institucí a solventních investorů kupuje Bitcoin „potichu“, aby se vyhnuli medializaci.
Důležitým faktorem, na který upozornil portál decrypt a který si možná ne každý uvědomuje, je, že růst počtu velryb neovlivňuje samotný růst ceny Bitcoinu. Jinak řečeno držitelé těchto Bitcoinů se nestávají velrybami díky tomu, že Bitcoin roste na ceně, ale naopak „přesto, že roste“. Jeden BTC je totiž stále jen jeden BTC a pokud ho investoři akumulují i při těchto cenách, zjevně musí souhlasit s tím, že cena Bitcoinu je na nákup stále dobrá.
Na zajímavou věc poukazují i statistiky z období mezi 18. prosincem a 26. prosincem, kdy se Bitcoin obchodoval mezi 23 000 USD až 26 400 USD. V onom období začaly některé velryby po vytvoření ATH část svých BTC prodávat. Šlo o 85 adres z kategorie velryb. Když však Bitcoin nadále rostl na ceně, počet bitcoinových velryb začal opět rychle stoupat.
Nadále klesá i počet nelikvidních Bitcoinů
Analytická platforma Glassnode rovněž upozornila, že v průběhu posledního měsíce se do kategorie nelikvidních Bitcoinů dostalo dalších 270 000 BTC, z toho 175 000 BTC od úvodu ledna. Znamená to, že stále více držitelů bitcoinu upřednostňuje dlouhodobý „hodl“ (držení bitcoinu bez zájmu prodat ho) před jeho obchodováním. Podle čerstvých čísel zůstává v kategorii likvidních pouze 21,3% stávající bitcoinové nabídky (necelé čtyři miliony z 18,6 milionu BTC).
Tento fakt se jeví být pro cenu Bitcoinu pozitivní, protože roste krize nabídky a likvidity na burzách. Jinak řečeno Bitcoin je čím dál obtížněji dostupný, co tvoří tlak na růst ceny.
Poznámka: Za nelikvidní Bitcoiny se považují ty, které jsou na adresách, ze kterých během celé jejich existence odešlo maximálně 25% BTC (v případě vysoce likvidních adres jde o 75%).
GRAF: Změna likvidity Bitcoinu od ledna 2017 po současnost. Jak můžete vidět do fáze vysoké likvidity se Bitcoin dostával většinou v obdobích, kdy došlo k poklesu ceny (nebylo to tak však vždy):
GRAF2: Přerozdělení podílu Bitcoin podle likvidity. V modré zóně jsou nelikvidní Bitcoiny, v oranžové likvidní a v červené vysoce likvidní BTC.
Pokud jde o likvidní Bitcoiny, značná část z nich, až 61% se nachází na adresách kryptoměnových burz. Jde o 2,38 milionu BTC. Celkový počet likvidních BTC je aktuálně přibližně 3,9 milionu BTC. Jde tedy o Bitcoin, které jsou k dispozici na obchodování, tedy prodávají se a kupují.
Zajímavým údajem jsou i čísla analytické platformy Crypto Quant, která uvedla, že od července 2020 klesl počet Bitcoinů v držení burz o 13,8%, což také nahrává předpokladu, že lidé stahují BTC z burz, protože je plánují držet dlouhodobě.
Platforma SwissBorg uvedla, že v druhé polovině roku 2020 institucionální investoři nakupovali v průměru více než 230% nově vytěžených BTC (denně se vytěží zhruba 900 BTC). Podle této firmy šlo zejména o nákupy firem PayPal či Square.
zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com