Proces bankrotu FTX neustále přináší nové právní kroky vůči kryptoměnovým společnostem, přičemž nejnovější žalobou je ta na Binance , světově největší kryptoměnovou burzu.
Podezřelá transakce
10. listopadu podala skupina společností zapojených do konkurzního řízení FTX na burzu Binance žalobu, ve které žádá vrácení 1,8 miliardy USD.
V žalobě se uvádí, že Binance a Changpeng Zhao, její bývalý CEO, přijali od FTX 1,76 miliardy USD z podezřelé transakce.
Žalobci tvrdí, že tento sporný převod pochází z červencového odkupu akcií FTX, který zprostředkoval Sam Bankman-Fried, spoluzakladatel FTX. Ten si v současnosti odpykává trest 25 let vězení.
V rámci této dohody Bankman-Fried odkoupil přibližně 20 % akcií FTX International a 18,4 % FTX US. Na tento nákup použil kombinaci tokenů FTX (FTT), Binance coin (BNB) a Binance USD (BUSD).
V žalobě se dále uvádí, že FTX a její sesterská firma Alameda Research byly v době tohoto odkupu již na pokraji platební neschopnosti. Právě proto je tato transakce v žalobě označena za neoprávněnou a podvodnou.
Úmyslná destabilizace FTX
Žaloba rovněž obviňuje Zhaa z řízení kampaně zaměřené na destabilizaci FTX.
Žalobci tvrdí, že Binance v roce 2022 zrealizoval dlouhodobou kampaň proti FTX, což se nakonec ukázalo jako zásadní pro pád společnosti.
Jeden z investorů blízkých Bankmanovi-Friedovi dokonce vypovídal na půdě Senátu USA, že mezi Zhaem a Bankmanem-Friedem panovalo nepřátelství a že Zhao úmyslně přispěl k likvidaci FTX.
Podle žalobců Binance ve velkém likvidovala token FTT ještě před kolapsem FTX v listopadu 2022, což podle nich patřilo do cílené strategie na poškození FTX a posílení pozice Binance na trhu.
Žaloba také uvádí, že Binance neuskutečnila likvidaci FTT způsobem, který by minimalizoval dopad na trh. Namísto toho bylo cílem vyvolat velký tržní dopad a pokles ceny FTT, čímž se oslabovala pozice FTX ve prospěch Binance.
Další obvinění Binance
Další klíčový argument žalobců tvrdí, že Binance nikdy neměla skutečný zájem o akvizici FTX, navzdory veřejnému prohlášení Zhaa a předběžné dohodě.
Toto prohlášení bylo údajně použito k tomu, aby FTX neměla prostor hledat alternativní financování, čímž byla společnost a její věřitelé ještě více poškození.
Tento spor je jen jedním z řady právních řízení, která se v kontextu bankrotu FTX vedou.
Jen den před tímto podáním žaloby byla podána další stížnost vůči SkyBridge Capital a jejímu zakladateli Anthony Scaramuccimu, ve které se FTX snaží získat zpět přes 100 milionů USD utracených Bankman-Friedem na sponzorské a investiční dohody.
Ještě v říjnu žalovala Alameda Research kryptomenovou burzu KuCoin s cílem získat zpět aktiva ve výši 50 milionů USD.
Top burzy