Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin mluvil během rozhovoru pro Block TV o tématu, zda mohou digitální měny vydané centrálními bankami omezit zájem lidí o decentralizované kryptoměny jako jsou Bitcoin nebo Ethereum.
Buterin vyjádřil přesvědčení, že se tak nestane. Tvrdí, že decentralizace je nezbytností a decentralizované měny zaměřené na soukromí jsou pro většinu lidí atraktivnější než státní digitální měny centrálních bank (CBDC).
Pokud jde o digitální peníze centrálních bank, uvedl, co mu na nich nejvíc vadí: ,,Hlavním cílem centrálních bank a dokonce i korporátních kryptoměn je soustředění moci, její koncentrace a shromažďování údajů – ti, co je používají, jsou závislí na centrálních zprostředkovatelích, kteří mohou provádět velmi podrobnou míru kontroly nad tím, kdo má možnost fungovat v tomto systému a kdo ne.“
Vitalik proto předpokládá, že lidé pochopí význam decentralizovaných a soukromých měn, protože jsou odolnější. ,,Byli jsme svědky mnoha situací, kdy byli dokonce i ti, kteří jednali zcela legálně, omezeni, protože ten kdo provozoval centralizovaný informační systém chtěl pouze vyloučit určitou kategorii uživatelů. Myslím si, že toto jsou důvody, proč se lidé budou nadále stále více zajímat o zcela decentralizované digitální peníze.“
Zatímco Buterin předpovídá světlou budoucnost pro anonymní a decentralizované kryptoměny, centrální banky dělají v souvislosti s digitálními měny výrazné pokroky. Nejblíže k vydání CBDC je Čína, ale výrazné pokroky dělá i Švédsko. Stále více se mluví už i o digitalizaci amerického dolaru.
O digitalizaci fiatových měn budou v dubnu 2020 mluvit na společném setkání zástupci centrálních bank Anglie, Švýcarska, Švédska, Japonska a Evropské unie.
zdroj: cointelegraph.com