Spoluzakladatel druhé nejpopulárnější kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin tvrdí, že současná rozbíhající krize je výrazně odlišná od globální finanční krize z roku 2008, během níž vznikl Bitcoin. Kryptoměny a komunita kolem nich se tomu musí odpovídajícím způsobem přizpůsobit a změnit své myšlení.
Vitalik Buterin si myslí, že tištění peněz a hrozící inflace jsou jen jedním z bodů, které vyplývají ze současné krize. A možná ani ne největším. ,,Ano, mašinky na tištění peněz se rozběhly. Ale je to jen relativně malá část toho, co se opravdu děje. Dokonce inflace zatím klesá a nejde nahoru,“ upozornil.
Stále častěji se konstatuje, že kryptoměny v čele s Bitconiem jsou nekorelačnými aktivy, neboť nenapodobují chování ostatních trhů, to podle něj není dostatečně potvrzeno. Například v březnu když se propadla hodnota S & P500, padal i Bitcoin a to o více než 50%. To byl jasný důkaz toho, že Bitcoin koreloval a ne naopak.
Buterin proto upozornil, že je největší čas, aby se komunita posunula ve vnímání kryptoprostoru o něco dál a doporučil to i šéfovi největší kryptoburzy Binance Changpengu Zhaovi, který tweetoval: ,,Bitcoin je tichý mírumilovný protest.“
,,Řeknu to zcela přímo. Toto myšlení je přesně to, od čeho bychom se měli posunout dále. Reformace peněz – to nestačí !,“ reagoval.
Buterin zdůraznil, že kryptoměna opravdu nejsou jen o reformě finančního systému. Ethereum a další blockchainy se snaží posunout i do jiné kategorie aplikací. ,,Decentralizovaná publikace a komunikace odolná vůči cenzuře, decentralizované komunity DAOs, decentralizovaní kurátoři pro obsah a tak dále. Vše jsou velmi důležité věci.“
Na závěr dodal: ,,Roky 2016 až 2020 jsou obdobím ideologického uspořádání. Mnoho starých ideologií a koalicí umírá a mnoho nových se rodí. Kopce a doliny na bojišti se mění. Kryptoprostor to musí podrobně sledovat a přizpůsobovat se nové realitě.“
zdroj: cointelegraph.com