Zástup miliardářských investorů, kteří čekali na svou příležitost, aby si mohli kopnout do Bitcoinu a ostatních kryptoměn, se za poslední týden značně rozrostla. Poté, co legendární makléř John Paulson označil Bitcoin za bezcenný, je posledním v řadě bývalý americký prezident Donald Trump. „Nejsem velký fanoušek,“ prohlásil.
Trump zastává dlouhodobě negativní postoj vůči Bitcoinu
Trump zopakoval svou předchozí kritiku tohoto odvětví, když nedávno hovořil s Fox Business, kde řekl, že investice do kryptoaktiv je „potenciální katastrofa, která čeká, až se vyplní“. Pravda je, že když byl dotázán, zda by zvažoval svůj vstup do světa jakýchkoli kryptoměn, místo toho okamžitě vyjádřil svou zálibu v americkém dolaru.
„Mám pocit, že kryptoměny poškozují americkou měnu. Myslím, že bychom ji měli posílit, měli bychom investovat do naší měny, ne do kryptoměn.“
Trump dále uvedl, že kryptoměny „mohou být falešné“, protože „kdo ví, co jsou zač“. Je však třeba poznamenat, že to není poprvé, co se Trump do kryptoměn navezl pomocí výrazu „falešné“. Takže jeho prohlášení odráží dlouhodobý názor, který zastával už dřívě.
Ještě v červnu Trump označil Bitcoin za „podvod proti dolaru“. V té době ho Trump obviňoval z oslabení zelené bankovky, po kterém cena Bitcoinu výrazně utrpěla.
„Měnou tohoto světa by měl být dolar. A nemyslím si, že bychom tu měli mít všechen Bitcoin světa. Myslím, že by ho měli velmi, velmi silně regulovat. Snižuje totiž výhodu dolaru a jeho důležitost.“
Má prezident Trump projednou pravdu?
Jakou váhu však má Trumpova přízeň vůči dolarové bankovce? Nijak zásadní, když se podíváme na výkonnost obou měn v minulosti. Podle Wall Street Journal se USD za poslední rok dařilo velmi špatně. Americký dolarový index (DXY) ukazuje, že měna je téměř na stejném místě jako byla minulý rok v tu stejnou dobu, protože od té doby vzrostla jen o 0,55 %.
Pro srovnání, index BTC/USD zaznamenal růst ocenění o 304 %, což vysoko překonalo výkonnost dolaru.
Navíc, i když je dolar považován za světovou rezervní fiat měnu, jeho vlastní nestabilita byla důvodem k častým obavám. Vzhledem k tomu, že americký Fed nepřetržitě pumpuje do systému nové dolary, očekává se, že míra inflace bude stále stoupat. To také vedlo k devalvaci měny samotného amerického dolaru.
Nedávno bylo oznámeno, že vlastní rozvaha Fedu dosáhla $8 bilionů. Většina těchto závazků pocházela z bilionů nových dolarů, které byly za poslední rok vytištěny na nákup aktiv, jako jsou dluhopisy a cenné papíry.
Navíc mnoho zemí z globálního jihu, které se spoléhaly na USD, také trpěly vyšší úrovní inflace. Není proto divu, že mnoho z nich, včetně Salvadoru, se nyní obrací k Bitcoinu jako k životaschopné alternativě ke stabilizaci své ekonomiky.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. cryptodaily.co.uk