Tony Yates, bývalý profesor ekonomie a hlavní poradce Bank of England, uvedl své argumenty proti nezbytnosti zavedení digitálních měn centrální banky.
Zavedení CBDC nepřináší výhody
Expert se domnívá, že CBDC nepřinášejí mnoho dalších výhod vedle těch, které již poskytují elektronické rezervy centrální banky. Za prvé nevidí, že by soukromé kryptoměny ohrožovaly tradiční bankovní systémy, protože nemají podporu fiatu a „jsou nesmírně drahé a časově náročné na použití při transakcích“. Yates proto uvádí, že není nutností zavádět centralizované digitální měny ze strachu, že by zůstali pozadu.
CBDC by mohly být způsobem, jak potlačit kryptoměny, včetně decentralizovaných měn, jako je Bitcoin. „Kryptoměny jsou však tak špatnými kandidáty na peníze,“ vysvětluje.
Yatesův pohled na Bitcoin není překvapivý. Několikrát tweetoval o Bitcoinu a tvrdil, že většina použití Bitcoinu je „nezákonná“ a „spekulativní“.
I would guess that most of the use is 1) illicit, and not discouraged by central bank provision and 2) speculative; if CBDC were to cause a large price drop, this could wipe out and discourage a lot of users.
— Tony Yates (@t0nyyates) April 17, 2021
Těžkosti spojené s CBDC
Za druhé, možné výhody „finančního začlenění“ CBDC jsou také diskutabilní. Jejich přijetí vyžaduje stejné spojení s bankami a IT gramotností jako mnoho jiných alternativ.
Pokud jde o široce uváděné platby a efektivitu vypořádání, Yates připomíná náklady spojené s budováním a správou hardwaru a softwaru spojeného s CBDC. Navíc podle jeho názoru „účty CBDC mohou odčerpávat peníze z bank, zejména v období zvýšeného finančního rizika“.
Po zvážení všech věcí autor naznačuje, že iniciativy CBDC nejsou nákladově efektivní a mají pochybné výhody, pokud jde o přijetí souvisejících rizik.
Mnoho dalších centrálních bank, včetně Bank of England, zvažuje, jak zavést CBDC, zatímco nigerijský CBDC měl doposud jen slabé využití. Indie již spustila pilotní program a Mexiko potvrdilo spuštění digitálního pesa.
Zdroje: cointelegraph.com, ft.com