Jay Clayton dříve působil jako předseda Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a během svého působení dostal na stůl řadu žádostí na zavedení bitcoinových ETF. Tehdy je jako velký odpůrce Bitcoinu všechny zamítnul. Teď však ve společnosti One River s jednou takovou žádostí pomáhá.
Paradox kryptoměnového průmyslu
V minulém roce se bývalý předseda SECu vzdal své pozice a nastoupil do digitálního zajišťovacího fondu One River Asset Management. Tam zastával funkci kryptoporadce. Clayton již dříve prohlašoval, že Bitcoin je příliš volatilní, s trhem je snadné manipulovat a z těchto důvodů by vůbec neměl mít ETF.
Jenže situace se změnila, poptávka po bitcoinových ETF dramaticky roste a SEC má v tuto chvíli na stole už osm žádostí na schválení. Nejnovější velkou institucí snažící se o zavedení ETF se tak stává One River Asset Management, která svou žádost podala během dnešního dne. Má jít o uhlíkově neutrální ETF, které by tak i díky právě probíhající diskuzi o energetické náročnosti Bitcoinu mohlo na trhu získat určitou výhodu.
Only two poss takeaways here: Jay Clayton thinks a bitcoin ETF should be approved now or he'll do anything for money. https://t.co/iGJUy3tcby
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) May 24, 2021
V očekávání ETF
Tlak na vznik ETF roste, protože se jedná o velice oblíbený produkt, který se běžně obchoduje na finančních trzích s podkladovými aktivy jako jsou měny, komodity nebo akcie. Jeho výhodou je mimo jiné fakt, že nemusíte dané aktivum jako je Bitcoin nebo jiná kryptoměna osobně vlastnit. Místo toho nakupujete akcie daného fondu. Dalšími výhodami jsou obchodování na páku, možnost shortování, nízké náklady a další.
Clayton během vedení SECu žádnou žádost neuznal a jako důvody uvedl manipulaci s trhem, nedostatek transparentnosti napříč kryptoměnovými trhy a případně i nedostatečnou likviditu ve specifických případech.
Následkem těchto rozhodnutí Spojené státy stále čekají na své první ETF, zatímco třeba sousední Kanada jich už spravuje osm a zájem o ně je značný.
Nová žádost se vymyká v tom, že ETF chce do nákupů zahrnout také uhlíkové kredity, kvůli co největšímu snížení uhlíkové stopy produktu. Žádost společnosti One River tak chce zůstat uhlíkově neutrální Bitcoinové ETF.
„Trust má v úmyslu kompenzovat uhlíkovou stopu spojenou s Bitcoinem nákupem a vyřazením uhlíkových kreditů nezbytných k zohlednění odhadovaných emisí uhlíku spojených s Bitcoinem v držení Trustu,“ uvádí se v podání.“
Vzhledem ke stále přetrvávající diskuzi o spotřebě energie Bitcoinu, kterou před více jak týdnem vyvolal Elon Musk svým prohlášením o zastavení přijímání plateb Bitcoinem u společnosti Tesla, by si One River mohl touto žádostí na svou stranu přiklonit zájem případných investorů.
S nejnovějšími zprávami ohledně založení Rady pro těžbu Bitcoinu, kterou Musk inicioval, se zdá, že toto téma bude mít při jejich rozhodování stále větší váhu.
Spolu s Jaymem Claytonem na své palubě by tak tato žádost o ETF mohla mít největší šanci na úspěch.
Zdroj: decrypt.co