Eric Rosengren – bývalý prezident Federální rezervní banky v Bostonu – v rozhovoru uvedl, že se mu myšlenka digitálního dolaru docela líbí. Myslí si, že Spojené státy by z používání takového nástroje měly velký prospěch, a je přesvědčen, že nebude překážet Bitcoinu v cestě k jeho velikosti.
Eric Rosengren si myslí, že by digitální dolar mohl v zemi fungovat
Kéž by Čína měla takový postoj. Analytici spekulují, že jedním z hlavních důvodů, proč Čína v posledních měsících zcela odstranila Bitcoin i krypto těžební průmysl, je to, že země nechce konkurovat digitálnímu jüanu, což je virtuální forma její národní měny.
Toto aktivum bylo představeno na konci roku 2019 a již prošlo několika fázemi testování, včetně zapracování do platebních systémů různých amerických společností, jako je Subway.
Kromě toho byla vybrána skupina jednotlivců, kteří budou používat digitální jüan k platbám. Digitální jüan by mohl jistě fungovat vedle Bitcoinu a dalších digitálních aktiv, ale Čína to zjevně cítila opačně. Od té doby přinutila všechny své krypto těžaře přesunout se jinam a prohlásila veškeré transakce s Bitcoinem a digitálními měnami za nezákonné.
Rosengren říká, že bostonský Fed a MIT dělají „velmi dobrý pokrok“ směrem k vytváření digitálních bankovek, které mohou Američané používat stejným způsobem, jakým je hotovost. Poukazuje na to, že jednou z velkých výhod takového nástroje je, že transakce budou extrémně rychlé. Dále vysvětluje:
„Technologie pro základní zpracování tu je… To neznamená, že máme plně vyvinutou digitální měnu. Stále je třeba udělat značnou práci v oblasti ochrany soukromí a odolnosti v oblasti zabezpečení, a jak se tyto různé problémy vyřeší, pravděpodobně zpomalí jak propustnost, tak možná i rychlost transakcí, a očividně jsme ve Washingtonu dosud nevedli politickou diskuzi.“
Jak by to fungovalo?
Fed uvedl, že v příštích několika týdnech vydá zprávu s podrobnostmi o digitálním aktivu. Rosengren dále uvedl:
„Myslím, že je opravdu důležité, abychom technologii posunuli dál, takže kdykoli bude tato politická diskuse u konce, budeme mít možnost to spustit, ale dokud nebude politická diskuse plně rozvinuta, myslím, že bude velmi obtížné předvídat, kdy a zda digitální měna centrální banky přijde do USA.“
Bankovky by fungovaly jako digitální měna centrální banky nebo CBDC. Právě teď neexistují žádné konkrétní zákony týkající se takových aktiv, protože je to vůbec poprvé, kdy by Spojené státy vydaly takový produkt.
Nicméně Rosengren poznamenal, že bankovky budou fungovat podobným způsobem jako stablecoiny, které jsou zajištěny standardním fiatem, aby se zajistilo, že držitelé nezaznamenají ztráty hodnoty.
Zdroj: 1. coinjournal.net, 2. forbes.com