Bývalý šéf americké komise pro obchodování s komoditními futures kontrakty (CFTC) Timothy Massada si myslí, že SEC, čili americká komise pro cenné papíry a burzu, by měla udělit povolení pro první Bitcoin ETF.
Timothy Massada mluvil o tomto tématu v rozhovoru pro Bloomberg, kde konstatoval, že udělení souhlasu pro Bitcoin ETF by zvýšilo transparentnost nově vznikajícího trhu s digitálními aktivy, což by v konečném důsledku mohlo být vnímáno jako správné rozhodnutí. Investoři by se totiž nemuseli spoléhat na služby burz (které jsou z pohledu regulátorů častokrát problémové) nebo se trápit tím, jak si bezpečně hlídat kryptoměny, do nichž investovali.
Povolení ETF by totiž investorům v čele s institucemi přineslo způsob, v rámci kterého mohou regulovanou formou, za přijatelné poplatky a bez nutnosti řešit bezpečnou úschovu, investovat do Bitcoinu, přičemž SEC by měla nad tím dobrý dohled.
Massada na druhou stranu přiznal i to, že nejideálnější cestou ke schválení Bitcoinu ETF by bylo vybudování silného regulačního rámce pro kryptosektor. Přiznal však, že současné předpisy, které se týkají digitálních aktiv jsou „děravé jako švýcarský sýr“ a je málo pravděpodobné, že se to v blízké budoucnosti výrazněji změní.
SEC tak podle něj má možnost udělit souhlas pro Bitcoin ETF na základě jakési spolupráce s burzami. ,,Schválení bude uděleno pod podmínkou, že cena ETF bude založena na indexu burz, který splňuje určité předepsané standardy podobné indexům pro burzy cenných papírů a derivátů,“ konstatoval.
SEC zatím všechny žádosti o Bitcoin ETF zamítla
Americká komise pro cenné papíry a burzu dosud všechny žádosti o Bitcoin ETF zamítla s odůvodněním, že cena Bitcoinu může být snadno manipulovatelná. S příchodem značného institucionálního kapitálu do trhu s Bitcoinem a několika konkrétních kroků předních burz, které zvýšily míru jejich transparentnosti, se však v tomto roce objevilo více než 10 nových žádostí o Bitcoin ETF a připisuje se jim větší naděje na úspěch.
Vůbec první letošní žádost od firmy VanEck je snad nejdále, protože SEC požádala veřejnost o její připomínkování. Definitivní verdikt ohledně ní může odkládat až do října 2021. Mezitím podle očekávání odložila rozhodnutí i ohledně žádosti SkyBridge Capital a to nejnověji do 25. srpna (následně může rozhodnutí odložit opět).
Obecně se očekává, že SEC buď dá souhlas hned několika žádostem, nebo žádné, což naznačil i Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital, který konstatoval, že všechny žádosti o Bitcoin ETF jsou si velmi podobné a splňují všechny požadavky. Při rozhodování SEC tedy nepůjde ani tak o to, zda jsou žádosti kvalitní ale zejména o samotný Bitcoin. I pro jeho výrazný cenový propad v předešlých měsících se však analytici přiklánějí spíše k tomu, že SEC opět všechny žádosti zamítne.
Senátorka tlačí na SEC kvůli ochraně spotřebitelů
Americká senátorka Elizabeth Warrenová, která se nedávno zviditelnila šokujícími prohlášeními naznačujícími snahu zakázat nebo výrazně omezit obchodování kryptoměn, mezitím poslala šéfovi SEC Garymu Genslerovi dopis, v němž nazvala kryptoměny „vysoce nepřehledným a nestálým trhem“. V tomto dopise zároveň Gensler vyzvala, aby co nejdříve představil detaily, jak chce jeho orgán chránit investory a regulovat kryptoměnové burzy.
Přestože Warrenová je vnímána jako „nepřítelkyně kryptoměn“ její list poukazuje na několik problémů, jejichž vyřešení by opravdu mohlo zpřehlednit to, jak jsou kryptoměny v USA obecně vnímané a teoreticky tak trhu i pomoci. Snad nejpalčivějším problémem je to, že kryptoburzy v USA nejsou stejně regulovány jako burzy cenných papírů, ačkoli s nimi mají velmi podobné rysy.
Ve druhém bodě Warrenová upozornila, že SEC ani CFTC nemají žádné vlastní regulační rámce ohledně kryptoměn, což je věc, na kterou upozorňoval i samotný Gensler, no a ve třetím bodě poukázala na to, že trh s kryptoměnami do značné míry ovlivňuje takzvaný „wash trading“ (uměle nafouknuté objemy obchodování).
Tvrzení o wash tradingu postavila i na studii Bitwise Asset Management, která v žádosti o Bitcoin ETF z roku 2019 uvedla, že až 95% celosvětových obchodů na burzách je nereálných. Bitwise se však tím snažila naznačit, že cena Bitcoinu v konečném důsledku je ovlivňována jen skrz několik největších burz – hlavně těch z USA, které mají nejtransparentnější prostředí. Jinak řečeno chtěla tím poukázat na to, že cena BTC není manipulovaná tak, jak se zdá. Zároveň je třeba zdůraznit, že od roku 2019 se toho poměrně hodně změnilo a burzy zvýšily svou transparentnost obchodování.
zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co