Není to tak dávno, co americká ministryně financí Janet Yellenová a také prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v otázce na téma kryptoměn a Bitcoinu uvedly, že jsou do značné míry využívány na nelegální činnost. Nejnovější zpráva, ve které je citován bývalý vysoce postavený zaměstnanec CIA (Ústřední zpravodajská služba USA) však tyto tvrzení do značné míry vyvrací.
Tvrdou proti argumentační ránu Yellenové, Lagardeové, ale i dalším politikům, kteří se snaží těžit proti kryptoměnám argumentem, že jsou využívány zejména na terorismus, prodej drog či praní špinavých peněz nezasadil nikdo jiný než bývalý úřadující ředitel CIA Michael Morell, který pracoval pro CIA 33 let.
Morell byl citovaný v rámci zprávy, kterou vypracovali Josh Kirshner a Thomas Schoemnberger pro potřeby nově vznikající krypto lobbistické skupiny „Crypto Council for Innovation“ (Rada pro kryptoměny a inovace), v jejímž čele stojí několik předních společností včetně Coinbase či Square.
Bývalý šéf CIA Michael Morell v této zprávě poukazuje na to, že blockchain je pseudo-anonymní síť, což umožňuje využívání forenzních nástrojů pro odhalování kriminálních aktivit. Dokonce konstatoval, že pokud by všichni kriminálníci používali namísto běžných způsobů Bitcoin, tak by bylo odhalování zločinů mnohem jednodušší.
,,Technologie blockchain je silný, ale nedostatečně využívaný forenzní nástroj vlád k identifikaci nezákonné činnosti a na stíhání zločinců. Zjednodušeně řečeno, blockchainová analýza je vysoce efektivní nástroj pro boj proti kriminalitě a na shromažďování zpravodajských informací,“poukázal na skutečnost, že transakce se zaznamenávají do veřejné, decentralizované a neměnné knihy.
Sledování nelegálních transakcí za použití Bitcoinu je proto jednodušší než sledování nelegálních toků peněz použitím tradičních prostředků – ať už skrz banky nebo použitím hotovosti.
,,Pokud by všichni zločinci používali blockchain, mohli bychom vymazat nezákonnou finanční činnost,“ píše se ve studii, která však přiznává, že používání kryptoměn typu Monera nebo decentralizovaných burz (DEX) přináší vyšší míru anonymity, což může komplikovat možnosti forenzních studií a tedy snahy o sledování nelegálních aktivit. To se však netýká Bitcoinu.
Bývalý šéf CIA pro magazín Forbes rovněž konstatoval, že americká vláda by se měla spíše soustředit na kroky Číny, která se snaží přistupovat k Bitcoinu a blockchain technologii progresivněji, než neustále řešit mylnou tezi o kriminálním využívání kryptoměn. ,,Musíme se ujistit, že nesprávné tvrzení o nezákonném používání Bitcoinu nás nedrží zpět od podpory technologických změn, které nám umožní držet krok s Čínou.“
Morell následně dodal, že lidé jako Yellenová a Lagardeová by měli být podle jeho předpokladů nejlépe informovanými lidmi na planetě, ale vypadá to tak, že tomu tak v případě kryptoměn zcela není.
Několik studií, včetně studie od Chainanalysis, což je agentura úzce spolupracující s vládami po celém světě, naznačuje, že míra používání kryptoměn na nelegální činnost má podíl na méně než jednom procentu všech transakcí. Nuž a pro lepší kontext je třeba uvést, že u tradičních zprostředkovatelů transakcí, kam můžeme zařadit i banky, se tento odhad pohybuje mezi dvěma až čtyřmi procenty HDP.
,,Vypadá to tak, že ve skutečnosti nelegální aktivita v ekosystému Bitcoinu je na nižší míře, než nelegální aktivita v tradičním bankovním systému,“ doplnil Morell.
Graf: Procento využívání Bitocinu na nelegální činnost v průběhu let podle analýzy Chainanalysis:
zdroje: decrypt.co