Zatímco Bitcoin je už zjevným středobodem institucí a cosi podobného zřejmě čeká v dohledné době i Ethereum, o svou šanci zazářit budou bojovat v následujících měsících a letech i další kryptoměny. Mezi ty nejzajímavější patří Cardano (ADA), které by se mohlo dočkat v prvním pololetí 2021 významných aktualizací.
Aktuálně se v souvislosti s Cardano soustředí největší pozornost na smart kontrakty, tedy dokončení fáze Goguen. Přestože netřeba zpochybňovat důležitost fází Basho a Voltaire, které zajistí škálovatelnost a decentralizované řízení této kryptoměny, fáze Goguen dostane Cardano do fáze, kdy se na něm budou dát budovat inteligentní smlouvy a tudíž bude schopné konečně konkurovat Ethereum.
O pokroku Cardano a plánech pro první polovinu roku 2021 mluvil na YouTube Charles Hoskinson, hlavní tvář tohoto projektu a zároveň generální ředitel firmy IOHK, která vedle Emurgo a Cardano Foundation sehrává na vývoji této kryptoměny hlavní roli.
Hoskinson ve svém videu prozradil, že v posledních týdnech se soustředili zejména na vydání Cardano devnetu a spuštění Fund3. Více se soustředil na Projekt Catalyst, tedy zmíněný Fund 3, přičemž poznamenal, že novinky o devnet budou součástí další týdenní aktualizace.
Projekt Catalyst je zaměřen na finanční podporu nadějných projektů, které budou běžet na Cardano. Druhé kolo (Fund2) dopadlo podle Hoskinsna výborně a finance byly přerozděleny mezi 12 velmi ambiciózních projektů. Fund3 má mít ještě větší rozsah – ať už z hlediska míry účasti komunity nebo financí, které budou přerozděleny vývojářům.
Plutus otestují i nezávislé firmy
IOHK aktuálně pracuje na brzkém vydání testnetu Plutus. Má jít o poslední testovací síť, která zahrnuje i testnety KEVM a IELE, které jsou zaměřeny na vytvoření mostů s Ethereum (například KEVM umožní, aby bylo možné do Cardano implementovat i aplikace psaní v jazyce pro Ethereum).
Zajímavou informací je, že tohoto testnetu by se měly zúčastnit i nezávislé firmy, jejichž úkolem má být psaní smart kontraktů pomocí Plutus s úkolem, aby následně poskytly vývojářům Cardano feedback a na základě jejich poznámek mohl být systém doladěn a optimalizován. Hoskinson zároveň prozradil, že těmto firmám neposkytnou předem žádné instrukce a manuály, čili chtějí sledovat, jak se budou v testech chovat samy a tudíž zda je prostředí dostatečně intuitivní. Šéf IOHK si myslí, že půjde o velmi efektivní nástroj pro odhalení jakýchkoli problémů s Plutus.
Co se týče projektu Prism, což je řešení Cardano pro identifikaci identity uživatele, Hoskinson prozradil, že v poslední době věnovali hodně pozornosti pracím, které byly zaměřeny na dodržování předpisů. Prism by měl díky tomu umožnit majitelům firem využít řešení, díky kterým budou umět snadno vyhovět požadavkům finančních úřadů a různých regulátorů – ať už jde o bezpečnost dat nebo účetní údaje.
Pro Cardano bylo v roce 2020 významným okamžikem spuštění fáze Shelley neboli možnosti stakingu mince ADA. Vypadá to však tak, že fáze Goguen je pro Cardano ještě podstatnější a technicky ještě mnohem náročnější. Naznačuje to i vyjádření Hoskinsona, který řekl, že stále mají před sebou mnoho věcí, které musí otestovat.
Hoskinson konkrétně vysvětlil, že Goguen bude vyžadovat fyzickou změnu každé transakce v síti a proto bude nesmírně důležité předem vše ověřit. Nejde přitom jen o bezpečnost a stabilitu sítě, ale také o ujištění partnery Cardano, že vše bude fungovat 100% správně.
3 hard fork události Goguenu
Fáze Goguen má být implementována skrze tři hardforky událostí. První s názvem Allegra se již uskutečnila 16. prosince 2020. Umožnila uzamykání tokenů. Druhá je podle Hoskinsona naplánována už na únor 2021. Nuž a datum třetího posledního hardforku ještě není znám, ačkoli Hoskinson doufá, že se tak stane ve druhém čtvrtletí 2021 (třeba však upozornit, že Cardano v minulosti mnoho předem avizovaných termínů nedokázala dodržet pozn. red.)
Portál Cryptoslate upozornil, že Plutus DevNet bude jednou z posledních možností, při které budou mít vývojáři příležitost vše pořádně otestovat před finálním spuštěním fáze Goguen. Proto se bude na tento DevNet soustředit obrovská pozornost.
Hoskinson se během AMA vyjádřil i k tématu regulací. Naznačil, že příští šéf SEC Gary Gensler je dobrou volbou a myslí si, že se s ním bude dát mluvit o důležitých věcech a bude tedy otevřen k inovacím. Naznačil však, že hlavním problém ze strany SEC jsou zastaralé zákony, díky kterým disponuje tento regulátor až příliš velkým „kladivem“. Jinak řečeno psané jsou tak, že cílí na samotné projekty a neumožňují potrestání jednotlivců, kteří jsou za problém zodpovědní.
Jako příklad použil kauzu kryptoměny XRP a firmy Ripple. Myslí si, že mnohem lepším řešením by bylo potrestání šéfů firmy Ripple Chrise Larsena a Brada Garlinghouse, než trestání celého projektu. Takový přístup by totiž trestal skutečné viníky a nikoli investory, kteří nemohou za to, že šéfové Ripple udělali chybu a porušili zákon (ať už úmyslně nebo ne). Hoskinson dodal, že Gensler má šanci některé věci v SEC změnit a přispět tak ke správné regulaci kryptosektoru.
zdroj: cryptoslate.com