Bitcoin existuje již 12 let, ale problém tzv. „Blockchain trilemmatu“, tedy dosáhnout stavu vysoké bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti, se zatím ani u této nejznámější kryptoměny vyřešit nepodařilo. Dá se však tvrdit, že definitivně prvenství v tomto směru zatím nedosáhla ani žádná jeho konkurence.
Obecně platí, že v jednom ze zmíněných bodů (decentralizace, škálovatelnost, bezpečnost) se vždy selhává. Například Bitcoin je decentralizovaný a bezpečný, ale špatně škáluje. To znamená, že transakce jsou pomalé a častokrát nákladné. Řešením má být Lightning Network (LN), ale k výraznější adopci této technologie i vzhledem k tomu, že LN ještě zdaleka není tak daleko, jak si to ve finále její vývojáři představují, ještě nedošlo.
Jiné kryptoměny zas vysoko škáují, ale je jim vyčítána vysoká centralizace. Do této kategorie můžeme zařadit z těch nejznámějších například EOS či Tron. Fungují za pomoci tzv. Delegated proof of Stake (DPoS) validátorů. Těch je však málo a jsou voleni těmi nejsilnějšími hráči v tomto ekosystému (resp. nejsilnější hráči mají mnohem větší moc ovlivnit, kdo bude validátor). Prostě je to příliš centralizované a proto pro mnohé nedůvěryhodné.
Mnozí se proto domnívají, že nejlepší cestou k vyřešení blockchain trilemmatu je řešení skrz Proof of Stake (PoS) konsenzus, při kterém uživatelé, kteří stakují své mince, vydělávají úroky vedle toho jak přispívají svým „stakem“ k bezpečnosti sítě. Z tohoto důvodu například předchází z Proof of Work konsenzu (jak funguje Bitcoin, čili těžby) na PoS i Ethereum v rámci nové generace Ethereum 2.0, která je ještě ve vývoji.
Pokud Proof of Stake časem potvrdí, že je z pohledu řešení blockchain trilemma nejlepší volbou (a tedy i bezpečným řešením, což ještě nelze tvrdit definitivně, protože PoS kryptoměny mají krátkou historii), z pohledu samotné decentralizace bude ještě důležitým určujícím prvkem to, kolik minci dané kryptoměny se „stakuje“ – zjednodušeně kolik mincí této kryptoměny se „uzamyká“, aby se tím podpořila bezpečnost sítě.
Info: kryptoměny fungující na PoS mají různá pravidla. Například u Polkadot (DOT) musíte mince DOT uzamknout na několik dní a tedy pokud je uzamknete (stakujete) nemůžete s nimi hýbat. Tím zabezpečujete stabilitu. Cardano to má zas vymyšlené tak, že mince ADA si můžete vybrat kdykoliv. Pokud je však použijete, nedostanete odměnu (stake) za poslední epochu.
V současnosti právě v tomto směru dosáhlo Cardano (ADA) významného milníku. Z procentuálního pohledu uzamčených mincí totiž předběhlo kryptoměnu Polkadot, která dlouho vládla tomuto žebříčku. Aktuálně je totiž uzamčených 69 procent všech existujících ADA, tedy něco přes 21,75 bilionů. Zajímavé je také tempo, v rámci kterého se aktuálně ADA stakuje. Například 5. ledna, tedy za jeden jediný den, stoupl počet uzamčených minci ADA o více než 100 miliard.
No way, we just hit 100 Million new stake ADA on a single day !
This is insane.
Guy stake and don't sell !!!!#Cardano #ADA pic.twitter.com/c3p6rSG0M6
— Pieter Nierop – $enginedriver $cardano-express (@nierop_pieter) January 5, 2021
Pieter Nierop doplnil, že průměrně se za posledních 7 dní uzamkli okolo 25,7 miliardy ADA mincí. Zároveň byl za poslední týden dosažený průměr 1500 nových delegátorů sítě každý jeden den a téměř 1900 nových peněženek / den.
Na základě těchto tvrzení portál Cryptoslate.com označil kryptoměnu Cardano za v současnosti vůbec nejdecentralizovanější na trhu.
Nutné je však doplnit, že míru decentralizace Cardano ještě bude ovlivňovat postupná úprava „Parametru K“, která má zajistit, aby na konci si byly všechny ADA pooly velikostmi víceméně rovné, čímž se zajistí ještě vyšší míra decentralizace. Od spuštění fáze Shelley v květnu roku 2020 se tento parametr postupně upravuje na vyšší hodnoty, avšak s opatrností, aby proces probíhal plynule.
Na závěr je nutné doplnit, že z pohledu vývoje ceny kryptoměny Cardano je rostoucí počet uživatelů, kteří se zapojují do stakingu, pozitivním jevem. Signalizuje to totiž jejich důvěru v daný ekosystém a vůli držet tuto kryptoměnu dlouhodobě (zjednodušeně řečeno čím více lidí stakuje, tím se snižuje strana nabídky).
zdroj: cryptoslate.com