Kryptoměnu Cardano (ADA) dělí od ostrého spuštění smart kontraktů už jen 10 dní a zatím vše nenasvědčuje tomu, že spuštění éry s inteligentními smlouvami s pojmenováním Goguen je opravdu definitivně za dveřmi.
Největší trn v patě třetí nejhodnotnější kryptoměny na trhu – tedy neexistence podpory smart kontraktů – by se měl stát minulostí už 12. září, na kdy je naplánován hardfork s označením Alonzo.
Že vše zatím probíhá podle plánů (možná až nad očekávání) potvrdil i nejnovější tweet společnosti Input Output, která se snad největší měrou podílí na vývoji ekosystému této kryptoměny. Ta totiž dnes ráno zveřejnila tweet, ve kterém potvrdila spuštění poslední finální veřejné fáze Cardano testnetu s podporou Plutus smart kontraktů. To znamená, že testování smart kontraktů se může zúčastnit kdokoliv, kdo o to bude mít zájem.
So there we have it. Since c. 20:20 UTC today, the #Cardano Testnet now officially supports #Plutus #smartcontracts. Final testing & integrations ahead. SPOs will now upgrade their mainnet nodes. Then next stop… mainnet upgrade. Still on track for 12 September. Onward! $ADA pic.twitter.com/Wl5CUpRB4L
— Input Output (@InputOutputHK) September 1, 2021
Ve spojitosti s blížícím se příchodem smart kontraktů roste i zájem mainstreamových médií o tuto kryptoměnu. V posledních dnech se ADA dostala do vysílání CNBC, či dokonce do francouzské televize CNEWS, kde bylo Cardano popsáno jako nový ekologičtější typ Bitcoinu.
First the New York Times, now CNBC. #cardano is only just entering into the zeitgeist.
We are so early.
Well deserved mainstream recognition. pic.twitter.com/GjRWrg0LwL
— ADA ape 🌍|| "APE" (Pool) (@TheADAApe) September 1, 2021
#Cardano on french tv described as an ecological Bitcoin. pic.twitter.com/XZOP7MlSdd
— YOADA stakepool ✳️ (@YoadaStakepool) September 1, 2021
Hoskinson si všímá kryptoměny Solana
Hlavní tvář Cardano a zároveň generální ředitel INTP Output Charles Hoskinson mezitím přiznal, že ho zaujal konkurenční smartchain Solana (SOL), který se v posledním období těší rostoucí adopci a popularitě. Solana přitom na rozdíl od Cardano už má funkční smart kontrakty a pokud jde o škálovatelnost, nemá na trhu prakticky žádnou konkurenci.
Hoskinson na margo této kryptoměny během nejnovější rubriky Ask me anything (AMA) přiznal, že vzájemné spolupráci s jejími vývojáři je otevřený, ale nezávisí to jen na jeho rozhodnutí. ,,Toto není moje volba. Bude to rozhodnutí komunity, stane se to, co řekne ona.“
Solana Hoskinsona však zjevně zaujala. ,,Všimli jsme si, že Solana je stále výrazněji přijímána a mluví se o ní stále častěji. Daří se jí i na trhu. Kdykoliv se něco takového stane, udělám jeden krok zpět a zeptám se: ,,Aha, Ok, co je to za lidi, kteří za tím stojí? A jsem velmi zvědavý.“
Hoskinson z toho důvodu požádal o vypracování reportu k Solaně a požádal i přímo autory tohoto projektu, aby mu poskytli zdroje, z nichž může studovat.
,,Byli velmi nápomocní. Poslali mi soukromou zprávu, několik odkazů a míst, z nichž mohu čerpat. Já si to teď plánuji přečíst a pravděpodobně si vypracuji na tento projekt mnohem silnější názor,“ doplnil.
Lídr kryptoměny Cardano rovněž uvedl, že pokud by mělo dojít mezi Cardano a Solanou k užší spolupráci, musí k tomu existovat ekonomický, inženýrský nebo vědecký důvod. ,,Pokud by něco takového existovalo, muselo by se to rozdělit na oblast hospodářské, technické nebo vědecké spolupráce,“ řekl svému publiku. Jinak řečeno důvod pro spolupráci se Solanou nemůže být jen ten, že je aktuálně „v kurzu“. Možná spolupráce musí vést k tomu, že oba projekty by z ní čerpaly zjevné a nesporné benefity.
Kryptoměny prý pomohou Afghánistánu
Že popularita kryptoměny Cardano výrazně roste, potvrzuje i skutečnost, že Hoskisona pozvali na CNBC. Tématem rozhovoru však nebyla jen kryptoměna ADA, ale i smutný příběh Afghánistánu, kde opět převzal moc Taliban.
Hoskinson k tomuto tématu poznamenal, že kryptoměny mohou v této mnohými válkami sužované zemi sehrát velmi důležitou roli. ,,Věřím, že kryptoměny tentokrát sehrají v Afghánistánu důležitou roli v boji proti Talibanu. Občanská válka a konflikty v Afghánistánu budou pokračovat a lidé budou potřebovat finančně zdroje,“ naznačil možnost, že finance by se mohly k afghánskému lidu dostat právě přes digitální aktiva.
Spoluzakladatel Ethereum sice neuvedl konkrétní příklad, jak se to může stát, ale sílící adopce kryptoměn v zemi po opětovném převzetí moci Talibanem naznačují i data analytické platformy Chainalyisis. Podle ní je totiž aktuálně Afghánistán jednou ze zemí, kde roste adopce kryptoměn nejrychlejším tempem.
Tomu se snad ani nelze divit, protože lidé v zemi, kterou před pár dny otřásl teroristický útok Islámského státu, mají stále větší problém dostat se ke svým penězům v bankách. Kryptoměny v takových situacích nabízejí alternativu vůči centralizovanému bankovnímu systému, který v takových případech absolutně selhává.
Další zajímavé články
Instituce láká Ethereum a Cardano, Bitcoin skončil opět v červeném
Šéf SEC Gary Gensler odkazuje Evropě, aby nepodcenila potenciál kryptoměn
Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technologii
zdroje: cryptoslate.com decrypt.co, twitter.com