Kryptoměnová lending platforma Celsius, která úročila kryptoměnové vklady svým zákazníkům, se dostává do vážných obtíží. Její tým v neděli večer oznámil, že pozastavují na Celsiu všechny výběry, swapy a převody. Důvodem mají být problémy s likviditou.
,,Dnes podnikáme tyto kroky, abychom Celsius dostali do lepší pozice, aby si postupem času plnil své závazky z odstoupení od smlouvy,“ vysvětlila tento šokující krok platforma Celsius skrz tiskovou zprávu zveřejněnou na webu Medium.com.
,,Podnikáme toto nezbytné opatření ve prospěch celé naší komunity s cílem stabilizovat likviditu a operace a zároveň podniknout kroky k zachování a ochraně aktiv. Kromě toho budou zákazníci během přestávky nadále získávat odměny v souladu s naším závazkem vůči nim.“
https://twitter.com/dreamsandcode/status/1536170502250700801
V reakci na toto oznámení prudce klesla důvěra v související token Celsius Network (CEL), který je za posledních 24 hodin ve ztrátě přes 37%, ale v momentě největšího propadu byl na hodinovém grafu dokonce v mínusu přibližně 70%.
Podobnost s LUNA či Bitconnect?
Situace v kombinaci s obavami investorů o jejich aktiva na platformě Celsius začíná nápadně připomínat kolaps kryptoměny Terra (LUNA) a stablecoinu UST, který nedokázal udržet svoji fixaci k americkému dolaru. Jejich hodnota posloupností dní klesla prakticky o 100%. Jiní přirovnávají dění kolem Celsiu dokonce ke známému kryptoměnovému ponziho schématu Bitconnect. V současnosti však nelze s určitostí předpovědět, zda příběh Celsius skončí stejně nechvalně jako smutný konce Luny či dokonce Bitconnectu.
Celsius vznikl v roce 2017 jako centralizovaná platforma, která umožňovala úročení kryptoměn včetně bitcoinů za velmi atraktivní procenta. Podobný obchodní model má například i BlockFi či Nexo. První problémy začala mít s regulátory až v roce 2021, kdy ji začala zkoumat Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) pro podezření, že nabízí neregistrované cenné papíry. Později musela platforma od září 2021 ukončit svůj provoz v amerických státech New Jersey, Texas, Alabama a Kentucky.
SEC později pokutovala Blockfi pokutou 100 milionů dolarů (v rámci mimosoudní dohody), ale v souvislosti s platformou Celsius se podobné zprávy dosud neobjevily. Zakladatelem platformy je Alex Mashinsky, který na Twitteru od neděle mlčí a jedinou oficiální zprávou ze strany platformy je zmiňované prohlášení na portálu Medium.
Zajímavé přitom je, že Alex Maschinsky ještě krátce před zablokováním výběrů zpochybňoval jakékoli spekulace o problémech s výběry, což dokumentují i screenshoty této konverzace:
Celsius CEO the day before the collapse pic.twitter.com/Rp2dhCmdPu
— Nate Anderson (@NateHindenburg) June 13, 2022
Not your keys, not your coins
Tento případ opět vykresluje rizikovost držení kryptoměn na platformách třetích stran – ať už jde o lending služby nebo burzy. Vaše kryptoměny máte pod 100% kontrolou jen tehdy, držíte-li privátní klíče (seed) v rámci tolikrát omílaného „not your keys, not your coins“ (pokud nemáte klíče, nemáte mince.) V opačném případě vždy musíte důvěřovat třetí straně, které však hrozí riziko hacku, krádeže nebo jejího samotného kolapsu.
Zdroj: decrypt.co,blog.celsius.network