Kryptoměnová lending platforma Celsius pár dní od momentu, co změnila právnicky tým, ohlásila konkurzní řízení podle kapitoly 11, které podala k okresnímu soudu ve státě New York.
Bankrot podle kapitoly 11 umožňuje společnosti Celsius pokračovat v podnikání a restrukturalizovat své závazky. Mezi firmy, které v minulosti díky tomuto způsobu úspěšně reorganizovaly podnikání a dostaly se z nejhoršího ven patří General Motors, Hertz, Marvel, Delta či American Airlines. Problémová kryptoměnová firma, která úročila kryptoměny klientům za příliš vysoká procenta, na což doplatila po příchodu medvědího trhu, věří, že bude další v pořadí.
Moments ago, @CelsiusNetwork filed voluntary petitions for Chapter 11 protection and announced that the company initiated a financial restructuring. https://t.co/vf5wsT6TMp
— Celsius (@CelsiusNetwork) July 14, 2022
Danny Talwar, šéf daní v účetní firmě Koinly , která se specializuje na kryptoměny, však upozornil, že tento krok ze strany Celsiu může znamenat, že její poškození zákazníci se nedostanou ke svým aktivům pořádně dlouho, přičemž situaci přirovnal ke kauze burzy Mt. Gox, kde se řešení rýsuje až po zhruba 8 letech.
Z Mt. Gox v roce 2014 ukradli hackeři 850 000 BTC, ale následně se podařilo zachránit méně než 150 000 BTC. Dodnes však poškození klienti čekají, až jim tyto bitcoiny správce konkurzní podstaty přerozdělí férovým podílem. Situaci totiž komplikuje probíhající soudní řízení v různých jurisdikcích po celém světě v čele s Japonskem, kde situaci řídí správce konkurzní podstaty Noubaki Kobayashi .
Celsius chce pokračovat v činnosti
Celsius v prohlášení, které podal 13. června, uvedl, že chce použít 167 milionů dolarů, které má k dispozici, k financování pokračování „určitých operací“ v průběhu restrukturalizace a uvedl, že má v úmyslu “ obnovit aktivitu na platformě “ a “ vrátit hodnotu zákazníkům.“ Pokud však jde o klíčovou informaci týkající se možnosti výběru kryptoměn z této platformy, na ní se nic nemění – jinak řečeno dveře zůstávají zamčené.
Členové představenstva Celsius uvedli, že oznámení bankrotu předcházela komplikovaná a nezbytná rozhodnutí, mezi něž patřilo i rozhodnutí omezit výběry, swapy a převody na platformě.
Alex Mashinsky, který Celsius zakládal a v současnosti je mnoha poškozenými obviňován z toho, že vytvořil předem plánované Ponziho schéma, v prohlášení dodal:
,,Máme silný a zkušený tým, který provede Celsius tímto procesem. Jsem přesvědčen, že když se podíváme zpět do historie Celsius, uvidíme tento moment jako určující okamžik, kdy rozhodné a sebevědomé jednání posloužilo komunitě a posílilo budoucnost této firmy.“
Celsisus oznámil, že i nadále pokračuje ve správě aktiv a bude poskytovat služby spojené se stávajícími půjčkami na platformě. Stejně tak jmenoval nového ředitele, který povede firmu v procesu restrukturalizace. Je jím David Barse, který má bohaté zkušenosti v této oblasti. Jedná se o zakladatele a CEO indexové firmy XOUT Capital .
Bankrot podle kapitoly 11 má také plusy
Danny Talwar z Koinly doplnil, že ačkoli restrukturalizace a kompenzování klientů může být zdlouhavým procesem, ohlášení bankrotu podle kapitoly 11 není nutné vnímat zcela negativně. ,,Bankrot podle kapitoly 11 umožňuje Celsiu restrukturalizovat své dluhy a aktiva prostřednictvím soudního systému. Kryptoinvestoři by neměli panikařit, protože podání žádosti o bankrot podle kapitoly 11 poskytuje trhu určitou jistotu,“ dodal.
Zajímavou informací je, že Celsius ještě před tímto krokem splatil své dluhy vůči DeFi platformám Compound, Aave a Maker, přičemž ještě před měsícem byl na těchto platformách dlužen 820 milionů dolarů.
Zdroj: cointelegraph.com