Cena Bitcoinu (BTC) stoupla za posledních 24 hodin o téměř 7 % na úroveň 28 700 dolarů. BTC tak atakuje cenu 29 000 USD, na které byl naposledy v úvodu května ještě před tím, než se objevily negativní zprávy ohledně žalob SEC vůči burzám Coinbase a Binance. Z týdenního pohledu je BTC v plusu již téměř 11 %.
O něco méně se daří Ethereum (ETH), které stouplo za poslední den o 4,9 % a za týden o 4,2 %. Aktuálně se obchoduje za něco přes 1800 dolarů.
Za posledních 24 hodin výrazně stoupla i cena kryptoměn Cardano (+7,1 %) a Solana (+10,7 %), jejichž hodnota se v předchozích týdnech výrazně propadla poté, co je SEC označila za neregistrované cenné papíry a americká obchodní platforma Robinhood následně přistoupila k jejich delistování z regulačních obav.
Možné katalyzátory růstu
Tržní kapitalizace kryptoměn je aktuálně 1,17 miliardy dolarů, což je o 5,2 % více, než 24 hodin dozadu. Dominance Bitcoinu se zároveň blíží 50 % (podle TradingView už je nad tímto procentem), což může být býčím signálem pro Bitcoin, který si ukrajuje z podílu altcoinů, méně však už pro samotné altcoiny. Psali jsme o tom zde.
Jedním z katalyzátorů růstu ceny BTC je rozhodnutí finančního giganta BlackRock, vůbec největšího správce aktiv na světě, požádat SEC o schválení spotového Bitcoin ETF. Od momentu, co to BlackRock udělal v minulém týdnu, BTC prakticky neustále posiluje na ceně.
V USA zatím spotové Bitcoin ETF schváleno nebylo, přičemž SEC stihla zamítnout již desítky žádostí včetně těch nejznámějších od Ark Invest, čili firmy Cathie Woodové, či od Grayscale Investments, tedy firmy, která spravuje regulovaný produkt GBTC, který je kryt přes 600 000 BTC.
V souvislosti se žádostí BlackRock se však mluví jako o nejnadějnější ke schválení, protože jde o giganta, který má blízko tradičnímu finančnictví a jeho vedení má prý své „páky“ i ve vysoké americké politice. Analytik William Clemente minulý týden spekuloval, že by ho schválení žádosti BlackRock nepřekvapilo, protože právě přes tuto instituci „by si mohla Amerika zajistit“, že bude mít nad bitcoiny dostatečnou kontrolu, což by v případě tradičních „krypto institucí“ jako Grayscale úplně neplatilo.
,,Pokud bude schváleno spotové Bitcoin ETF BlackRock, je nepopiratelné, že operace Chokepoint 2.0 byla organizována s cílem vyhnat z trhu nativní kryptospolečnosti a přivést do trhu velké tradiční firmy, které jsou kamarády s americkou vládou, aby se skrze ně pokusili ovládat kryptoměny,” uvedl Clemente na Twitteru.
Možným důvodem růstu BTC je i pokles hodnoty DXY neboli dolarového indexu, který vyjadřuje vztah mezi americkým dolarem a košem jiných světových měn. Většinou když DXY roste, rizikovější investice, kam řadíme i Bitcoin, oslabují a naopak, když dolar oslabuje, těmto investicím se daří více. Podobný scénář zdá se sledujeme i nyní.
Pozitivní pro Bitcoin vypadají také onchain data. Analytická platforma Glassnode tento týden upozornila, že počet bitcoinů na burzách neustále klesá a co je hlavní, přesouvají se na adresy, které jsou známé svou prakticky neprodejnou historií. Na burzách je nejméně BTC od úvodu roku 2018. Počet nelikvidních bitcoinů, tedy těch, které se prakticky vůbec nehýbou, je mezitím na novém historickém maximu (75 %).
Potvrzují to i data za posledních 24 hodin, která ukazují, že z burz odešli BTC v hodnotě dalších 180 milionů dolarů.
📊 Daily On-Chain Exchange Flow#Bitcoin $BTC
➡️ $1.4B in
⬅️ $1.6B out
📉 Net flow: -$179.9M#Ethereum $ETH
➡️ $482.7M in
⬅️ $444.8M out
📈 Net flow: +$38.0M#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $882.5M in
⬅️ $801.1M out
📈 Net flow: +$81.4Mhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) June 21, 2023
Z dlouhodenního hlediska onchain data naznačují podobně scénáře, jaké jsme viděli v období před předchozími halvingy, čili děleními odměn pro těžaře za vytěžení nových bloků o polovinu. Nejbližší halving se odehraje v dubnu 2024.
Od toho posledního je cena BTC v plusu přes 270 % a to navzdory tomu, že je výrazně vzdálena historickým maximům (69 000 USD). Trh proto víceméně počítá s tím, že historie se bude opakovat a halving bude mít na cenu BTC pozitivní vliv před jeho příchodem, ale tradičně zejména po něm.
📊 Daily On-Chain Exchange Flow#Bitcoin $BTC
➡️ $1.4B in
⬅️ $1.6B out
📉 Net flow: -$179.9M#Ethereum $ETH
➡️ $482.7M in
⬅️ $444.8M out
📈 Net flow: +$38.0M#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $882.5M in
⬅️ $801.1M out
📈 Net flow: +$81.4Mhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) June 21, 2023
O něco méně býčí, zejména za krátkodobého hlediska, působí pohled na Bitcoin Fear and Greed Index, který se po prudkém posílení ceny BTC opět přehoupl do zóny „chamtivosti“, když je na úrovni 59 bodů ze 100. Zatím nejde o extrémní chamtivost, ale je to varovný signál, že trh začíná být přehřátý.
Bitcoin Fear and Greed Index is 59. Greed
Current price: $28,332 pic.twitter.com/2BEy5iXUaB— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) June 21, 2023
Při historickém pohledu na Fear and Greed index platí, že když je na trhu velká chamtivost, většinou dojde v dohledné době k poklesu ceny a naopak, když je na trhu strach, jedná se o dobrý čas na investici. Ukázaly to i předchozí týdny. Na druhou stranu aktuální úroveň ještě neukazuje největší chamtivost a tento index se v minulosti dokázal dostat i na výrazně vyšší úrovně. „extrémní chamtivosti“. Dělo se tak však většinou v bullrunech.
Zdroje: Autor, Coinmarketcap, Twitter, Glassnode