Bitcoin (BTC) ještě nezažil finanční krizi a do dnešních dnů ani velkou válku světového charakteru, která by měla ekonomický dopad na celý svět. Proto je velmi obtížné odhadovat, jak bude reagovat v následujících týdnech na smutné okolnosti dnešních dnů. Po včerejšku je ovšem jasné, že vývoj ceny Bitcoinu může být velmi zajímavý. Po uvalení tvrdých sankcí na ruského agresora totiž posílil ze dne na den o zhruba 14 %, respektive o více než 6 000 dolarů.
V ranních pondělních hodinách se Bitcoin obchodoval za zhruba 37 000 USD. V době psaní článku je nad úrovní 43 200 dolarů. Jedná se o téměř 15procentní růst jeho ceny během jediného dne.
Důvodů posílení ceny Bitcoinu může být více, ale vše nasvědčuje tomu, že hlavní spojitost je s válkou na Ukrajině.
Ruský rubl je po uvalení historicky bezprecedentních sankcí na Rusko na historickém minimu. Jak můžete vidět na grafu níže „jak“ mu k tomu pomáhá prezident Vladimír Putin, který ho už léta sráží k zemi svými agresivními vojenskými rozhodnutími.
Putin chose to devalue the economic lifeblood of Russia to fight expansionary wars
He’s a dictator so no one can stop his theft
Here’s a visual pic.twitter.com/k5iKYd9JQu
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) March 1, 2022
Rusové se snaží zachránit svůj majetek. Tuto příležitost jim nabízí Bitcoin
Rusko je dnes izolovaným státem přirovnávaným k Severní Koreji. Státem, který se stává odříznutý od mezinárodního platebního systému SWIFT a státem, jehož centrální banka má zmrazené devizové rezervy v Evropě i USA.
Rusové se mezitím snaží vybrat si z bankomatů co nejvíce rublů, ale mnozí marně. Samotná ruská měna mezitím rekordním tempem ztrácí svou hodnotu, čili Rusové si stejně vybírají peníze, za které si koupí mnohem méně než před tím, než Putina napadlo zaútočit na Ukrajinu. Koupit si dolary je pro ně velmi náročné.
💥Moscow: Huge lines of people hoping to take out cash.
c:@olya_borderless pic.twitter.com/kTAQL9bLKY
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 27, 2022
Proti agresi vůči „bratrům Ukrajincům“ se mezitím postavili už i první ruští miliardáři – Oleg Děripaska (hliníkárna RUSAL, automobilka GAZ, výrobce letadel Avicor, patří mezi 600 nejbohatších lidí světa podle Forbes), Michail Fridman (minulý rok 128. nejbohatší muž světa investiční firma LetterOne) či nově i Oleg Tiňkov, zakladatel Tinkoff Bank, vyjádřili jasný nesouhlas s vojenskou invazí na západ a vyzvali k míru. Můžeme spekulovat zda z morálních nebo jiných důvodů ale jisté je, že je netěší, jak přicházejí o své peníze.
Kombinace těchto faktorů naznačuje, že růst ceny Bitcoinu může být poháněn právě těmito důvody. Dostat se k Bitcoinu také díky tomu, že mnohé kryptoburzy zatím odmítly blokovat účty ruským občanům (vyzývá je k tomu Ukrajina) mohou být přirozeným útočištěm Rusů, kteří se chtějí dostat k Bitcoinu či stablecoinům výměnou za stále bezcennější rubl. Bitcoin může být dnes mnohem lákavější než kdykoliv předtím pro každého Rusa, který chce ochránit svůj majetek nehledě na bitcoinovou volatilitu. Při pohledu na vývoj kurzu ruského rublu je totiž volatilita Bitcoinu „zanedbatelná“.
NEW: Coinbase will not comply with request to ban all Russian users, saying it would "punish ordinary Russian citizens." 👏
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) February 28, 2022
World's biggest #bitcoin exchange Binance: “We are not going to unilaterally freeze millions of innocent users’ accounts.” 👏
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) March 1, 2022
Bitcoin má pro potenciální ruské kupce, ať už jde o běžné lidi nebo oligarchy, ještě jednu přidanou hodnotu. Nemůže být Putinovou vládou respektive centrální bankou zmražen jako jejich účty v bankách. Ti co si koupí bitcoiny a drží je na svých privátních peněženkách (pošlou si je z burzy pryč na peněženku, ke které mají vlastní seed) si mohou být jisti, že jim tyto bitcoiny nikdo nevezme (jedině násilím?).
#Bitcoin volume traded in Russian Ruble spiked to a 9-month high.
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) February 28, 2022
Nepochybujeme, že nad možností koupě Bitcoinu dnes přemýšlí mnoho Rusů včetně ruských miliardářů. Možná tak už někteří mezitím také učinili a právě proto jsme svědky překvapivě prudkého růstu jeho ceny.
Růstu ceny BTC mohly mezitím přispět i neověřené spekulace, podle kterých chce samotný režim Vladimíra Putina využít Bitcoin k obcházení sankcí. Nebuďte proto překvapeni, budete-li sledovat stále více politiků volat po přísnější regulaci kryptosektoru – například jako tak již udělala Elizaberth Warrenová (tweet níže). I samotné kryptoburzy, které se zatím štítí blokovat běžným Rusům přístup na jejich účty, mohou být k tomuto kroku časem přinuceny.
Cryptocurrencies risk undermining sanctions against Russia, allowing Putin and his cronies to evade economic pain.
U.S. financial regulators need to take this threat seriously and increase their scrutiny of digital assets. https://t.co/4lCUNcUC29
— Elizabeth Warren (@SenWarren) February 28, 2022
Stává se zajímavějším i pro ostatní
Bitcoin v době válečného napětí pro výše zmíněné důvody však nemusí být zajímavý jen pro Rusy. Významný může být stejně tak pro Ukrajince, kteří získávají finanční podporu i skrze kryptoměny, no a teoreticky může sehrát podstatnou roli v životě uprchlíků, pro které je útěk z válkou sužované země se zapamatovaným nebo zapsaným seedem o něco jednodušší, než s hotovostí či zlatými mincemi. Nikdo si to nepřál, ale kryptoměny v době války odhalují své benefity decentralizace, snadné použitelnosti a přenosnosti, které byly dosud v době bezpečí přehlíženy či ignorovány.
Vliv dalších zpráv?
Ačkoli spojitost růstu ceny Bitcoinu v souvislosti s válkou na Ukrajině vypadá nejpravděpodobněji, je nutno uvést, že během pondělí se objevily i další zprávy, které mohly zlepšit náladu kryptoinvestorům. Žádná z nich však s největší pravděpodobností nemohla mít tak zásadní vliv na cenu BTC, aby způsobila jeho výstřel o 6000 dolarů výše:
- V Evropské unii bylo odloženo hlasování týkající se zákona o regulaci kryptoměn (MiCA). Součástí hlasování měl být návrh na zákaz těžby proof-of-work kryptoměn. Odložení hlasování však bylo oznámeno již v pátek minulý týden
- Společnost eBay naznačila, že brzy začne na své platformě akceptovat kryptoměny jako formu platidla
- Kryptoměnové fondy podle dat CoinShares skončily i minulý týden v plusových hodnotách
- Držbu Bitcoinu na rozvaze potvrdila firma Flexport. Jedná se o logistickou společnost ohodnocenou na 8 miliard dolarů. Neprozradila však kolik bitcoinů vlastní
We don't disclose that but it's not zero 🙂
— Ryan Petersen (@typesfast) February 28, 2022
- Expozici vůči Gryscale Bitcoin Trust (GBTC) výrazně navýšila Wall Street banka Morgan Stanley. Upozornil na to Twitter kanál Marcoscope při kontrole reportu této banky platného k 31. prosinci 2021.
example: Morgan's Growth Portfolio reported 4,293,502 shares, an 18% increase.
Here is a spreadsheet with the new percentage changes for each fund. The symbols you see starting with "M" are Morgan funds:https://t.co/hVClRTPyva
Data is as of Dec 31.
Here are today's fresh…
— MacroScope (@MacroScope17) February 28, 2022
Zdroje: Twitter, Kryptonovinky,decrypt.co