Cena kryptoměny Ethereum (ETH) se ze čtvrtka na pátek dostala na svá nová historická maxima, když podle údajů CoinGecko cinkla o cenu 4 416 USD. Stalo se tak krátce poté, co síť druhé největší kryptoměny na trhu prošla třetím velkým upgradem v průběhu posledních sedmi měsíců.
Aktualizace sítě Ethereum s názvem Altair proběhla na rozdíl od předchozích dvou hardforků Berlin (duben) a London (srpen) relativně klidně a bez zvýšeného mediálního zájmu. Šlo však o důležitý update, který byl nezbytný k přechodu Ethereum na novou generaci Ethereum 2.0 postavenou na Proof of Stake (PoS) konsensu.
Poslední update Beacon Chainu?
Upgrade Altair byl první a možná i poslední update řetězce Beacon Chain předtím, než Ethereum plně přejde na Proof of Stake. Beacon Chain přinesl možnost stakingu ETH a nastavil základní setup pro shardy, které umožní Ethereum lepší škálování. Sám o sobě běží vedle současného řetězce Ethereum, ale odděleně a to až do momentu, než dojde ke kompletnímu sloučení (merge) obou blockchainů.
Validatoři si splnili domácí úkol
Pooj Ranjan, vedoucí decentralizovaného týmu projektového managementu Ethereum Cat Herders, tvrdí, že aktualizace Beacon Chainu Altair byla nasazena u více než 95% validátorů již v době středečního upgradu. To je důležitý údaj, protože vypovídá o tom, že validátoři si tentokrát našli dostatek času na to, aby si včas aktualizovali nejnovější software a zajistili tak celou síť. Jinak řečeno splnili si domácí úkol.
Ethereum se díky tomu podle všeho vyhne komplikacím, které se objevily po hardforku London, kdy mnozí okamžitou aktualizaci softwaru zanedbali a jelikož používali neaktuální verzi, síť se na nějakou dobu rozdělila do dvou řetězců.
Po dubnovém hardforku Berlin nastal jiný problém, který nesouvisel s neaktualizovaným softwarem, ale s chybou v kódu toho nového. V dubnu tak několik hodin po hardforku Berlin se uzly používající klientský software Open Ethereum přestaly synchronizovat a každý, kdo jej spustil, musel čekat na opravu. Tento problém dokonce vyústil v dočasný výpadek prohlížeče bloků EtherScan.
Neaktivita se bude trestat
Jak píše portál DeCrypt, hlavním důvodem prakticky okamžité podpory validátorů hardforku Altair je skutečnost, že tentokrát mají něco v sázce. Hlavním aspektem aktualizace Altair totiž bylo zvýšení trestů za neaktivní nebo offline uzly. ,,Validátoři, kteří neaktualizovali svůj uzel, budou pomalu vidět, že jejich zůstatky se budou snižovat. Pokud to neopraví, překročí práh a budou vyhozeni,“ upozornil Jeff Coleman specializující se na výzkum Ethereum blockchainu.
Další zajímavé články
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Bitcoin dosáhl velkého milníku. Schválení prvního Bitcoin ETF se zapíše do historie
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Vlastní kryptoměny již 11% lidí? Tušíte, kde jsou nejpopulárnější?
Zdroj: decrypt.co, decrypt.co