Významný americký bitcoinový těžební gigant Marathon Digital Holdings (MARA), který se stal vůbec první těžební společností v USA, jejíž akcie byly zalisované na burze NASDAQ, oznámil, že spouští první severoamerický mining pool fungující „v souladu s americkými předpisy“.
Podle tiskové zprávy z 30. března se bude tento mining pool řídit výhradně pravidly boje proti praní peněz (AML) a v souladu s nařízeními Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (Office of Foreign Asset Control, resp. OFAC).
Marathon jinak řečeno dohlédne na to, aby transakce, které bude zpracovávat pro bitcoinovou síť byly v souladu s pokyny výše zmiňovaných orgánů. Má k tomu pomoci technologie licencována společností DMG Blockchain, která se zaměřuje na sledování a filtrování transakcí.
Marathon začne od 1. května delegovat 100% svého hashovacího výkonu právě do tohoto mining poolu a od 1. července umožní připojit se i dalším BTC těžařům působícím ve Spojených státech. Do roku 2022 má ambici, aby tento pool generoval alespoň 10,37 exahashů za sekundu (EH / s), což se rovná při současných hodnotách přibližně 6,4% celkového kombinovaného hashrate Bitcoinu.
Půjde o nežádoucí cenzuru?
Z uvedeného vyplývá, že Marathon dokáže za využití technologie od DMG Blockchain cenzurovat a odmítat transakce od adres, které by se ocitly na blacklistu zmiňovaných regulátorů. Takový proces však bude narušovat a podkopávat decentralizovaný charakter Bitcoinu a zároveň bude vynořovat otázky, zda jsou mezi jednotlivými Bitcoiny rozdíly.
Přesuny bitocinů (bitcoinové transakce) je totiž možné sledovat a protože Bitcoinu chybí funkce fungibility, každý jeden BTC je sledovatelný. Jinak řečeno zatímco v případě BTC je možné vždy určit, zda jde o tu jednu konkrétní minci, tak například v případě hotovosti to možné není (představte si například bankovku 10 eur, u které je zcela jedno, kterou bankovku máte v peněžence).
Zmiňované náznaky cenzury těžby tak mohou vést k tomu, že některé Bitcoiny budou mít špatnou pověst, protože se přehnaly „rukama“ (adresami), které se ocitly na blacklistu regulátorů. To však může být potenciální problém nejen pro špatné aktéry na trhu, kteří mohli opravdu využít BTC na nelegální činnost, ale i pro kohokoli jiného, ke komu se dostanou v budoucnosti.
Prý tím přispějí institucionální adopci BTC
Marathon naopak vidí ve zmiňované možnosti odmítat respektive cenzurovat problémové transakce výhody. ,,I když institucionální zájem o Bitcoin se zrychluje, mnoho fondů a korporací vyjadřuje znepokojení nad nákupem Bitcoinů, které mohly být znehodnoceny špatnými hráči. I když oceňujeme chuť některých těžařů zpracovávat všechny transakce bez rozdílu, my věříme jako veřejně obchodovaná společnost se sídlem v USA a jako společnost orientovaná na institucionální přijetí Bitcoinu, že je naší odpovědností dodržovat americké předpisy,“uvedl Merrick Okamoto, předseda představenstva a současný CEO Marathon Digital Holdings.
Akcie těžařské firem jsou populární
Minulý týden portál Cointelegraph upozornil, že za posledních 12 měsíců se akciím těžařských gigantů dařilo ještě více, než samotnému Bitcoinu. Zatímco Bitcoin posílil na ceně o 900%, hodnota akcií největších těžařů obchodovaných na burzách stoupla o přibližně 5000%, což je ještě o 455% lepší výkon, než dosáhl samotný BTC.
,,Dokud nebude schválen Bitcoin ETF, mnozí investoři mohou považovat veřejně obchodované těžební společnosti za jeden z nástrojů, jak realizovat regulovanou expozici vůči Bitcoinu,“ okomentoval tuto skutečnost Leeor Shimron, viceprezident pro strategii v souvislosti s digitálními aktivy firmy Fundstrat.
zdroj: cointelegraph.com