Již několik let se tržní analytici domnívají, že schválení Bitcoinu ETF v USA by mohlo výrazně přispět k dalšímu růstu ceny Bitcoinu, jelikož nejznámější kryptoměna by se díky regulovanému ETF stala mnohem snadněji dostupnou institucionálním investorům. CEO Pantera Capital Dan Morehead má však obavy, že trh pro schválení tohoto produktu zareaguje přesně opačně.
Téma Bitcoinu ETF je horké i v těchto dnech. Mezi 18. říjnem a 1. listopadem se Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) má vyjádřit ke čtyřem žádostem o tzv. „Bitcoin futures ETF“ od firem ProShares, Invesco, VanEck, Valkyrie a Galaxy Digital. Následně 14. listopadu musí dát už definitivní verdikt k žádosti o schválení tradičnějšího spotového Bitcoinu ETF firmy VanEck.
Next 2 weeks should be interesting.. #btc pic.twitter.com/b4zXPMbbfg
— Will (@WClementeIII) October 12, 2021
Analytici Bloombergu si myslí, že existuje 75% šance, že ještě v říjnu dá SEC povolení alespoň pro jedno ze zmiňovaných Bitcoin Futures ETF. Největší šanci má prý firma ProShares, k jejíž žádosti SEC vyjádří jako první již tento týden, nebo nejpozději příští pondělí (verdikt však může také odložit).
Dan Morehead má z ETF obavy
Když bylo v minulosti schválené první ETF na zlato, cena nejznámější komodity začala prudce a dlouhou dobou růst. Mnozí si myslí, že podobný efekt může mít ETF i na Bitcoin. Dan Morehead z Pantera Capital však upozorňuje, že na trzích mnohdy funguje takzvané „buy the rumor, sell the fact“ – ve volném překladu „kupujte spekulaci, prodávejte novinku“.
Jinak řečeno je přesvědčen, že v ceně Bitcoinu mohou být aktuálně započítané i očekávání schválení Bitcoinu ETF, ale když se ETF opravdu schválí, cena BTC následně padne dolů (novinka se bude prodávat). Něco podobného se totiž už na kryptotrhu v minulosti stalo. Uvedl k tomu i konkrétní příklady.
Prvním bylo spuštění obchodování Bitcoin futures kontraktů na chicagské burze CME koncem prosince 2017. Bitcoin tolikrát několik měsíců šíleným tempem rostl na ceně a mnozí investoři si mysleli, že futures na CME poženou jeho cenu ještě vyšší. Stal se však přesný opak a Bitcoin od onoho momentu přešel do fáze dlouhodobého medvědího trhu. Od historického maxima zaznamenaného 17. prosince klesl v průběhu času až o 83%.
Druhým příkladem byla letošní velká očekávání od spuštění obchodování akcií Coinbase na burze NASDAQ. Fakt, že Coinbase se stala první kryptoburzou, jejíž akcie se začaly veřejně obchodovat, byl podle mnohých velkým býčím signálem pro celý kryptotrh. Cena Bitcoinu však šla krátce na to také výrazně dolů – od ATH cca 64 tisíc dolarů klesla v následujících týdnech o 53%.
Morehead proto konstatoval: ,,Připomene mi to někdo den před oficiálním spuštěním Bitcoinu ETF? Možná se nějakých Bitcoinů zbavím,“ zažertoval. Morehead na druhou stranu uvedl, že trh s BTC je aktuálně v jiné pozici, než byl například v roce 2017 a myslí si, že budoucí medvědí trhy budou „mělčí“, tedy méně krvavé.
V čem se Morehead může mýlit?
Spuštění Bitcoin futures na CME koncem roku 2017 opravdu přišlo krátce před začátkem velkého a dlouhého medvědího trhu. Bitcoin a vedle něho i altcoiny byly však v onom čase ve fázi absolutní nákupní horečky (FOMO), která zjevně nebyla udržitelná. Dlouhodobí investoři v onom čase opravdu mohli využít daný okamžik spuštění Futures na CME na výběr zisků, protože tušili časné prasknutí bubliny.
V současnosti na rozdíl od prosince 2017 však trh ještě není ve fázi maniakálního nákupu kryptoměn retailu, což naznačují například i data z Google Trends, podle nichž je míra vyhledávání Bitcoinu jen na 26 bodech ze 100. Největší zájem o něj (100 ze 100) byl právě v období, kdy byly v prosinci 2017 spuštěny Bitcoiny futures na CME. V onom čase byl Bitcoin zároveň i z pohledu grafu v neudržitelné parabolické fázi, zatímco v současnosti ještě není ani na svých historických cenových maximech.
Pokud jde o letošní pád ceny po spuštění obchodování Coinbase na NASDAQ, bylo by naivní myslet si, že tato skutečnost byla hlavním spouštěčem celého propadu. Cenu BTC totiž v květnu podkopal zejména zákaz těžby kryptoměn v Číně, v důsledku čehož se o zhruba polovinu propadl hashrate Bitcoinu. Zároveň sílila kritika těžby BTC z environmentálního pohledu a z tohoto důvodu přestala dočacne akceptovat platby Bitcoinem. Tyto skutečnosti měly na cenu BTC mnohem zásadnější vliv, než vstup Coinbase na trh.
Je rozdíl schválení a spuštění
Rovněž je třeba upozornit, že spuštění Bitcoin Futures v prosinci 2017 bylo dlouhodobě očekávanou událostí. CME to avizovala už několik měsíců před daným momentem, což znamená, že trh se mohl na tuto událost připravit a opravdu mohla být využita strategie „buy the rumor, sell the news“.
V případě čekání na schválení Bitcoinu ETF až do rozhodnutí SEC trh na rozdíl od toho neví, zda získá nějaká žádost povolení, nebo ne. Pokud by tedy mělo dojít ke „kupte spekulaci, prodejte novinku“, možná by byl pravděpodobnější scénář naplnění této teze až v době, kdy se opravdu začne obchodovat první Bitcoin ETF a ne v době, kdy bude odsouhlaseno, jelikož toto datum dopředu nikdo nezná.
zdroj: decrypt.co