Analytická společnost Chainalysis, jejíž práci dříve přirovnal Andreas Antonopoulos k práci pro nepřátelskou armádu, protože doslova špehuje bitcoinový blockchain, spouští program, v jehož rámci chce pomáhat vládním agenturám a úpadku správcům s manipulací zajištěných kryptoměnových aktiv.
Nový program firmy Chainalysis byl spuštěn jen několik dní po tom, co americké úřady zajistily více než miliardu dolarů v Bitcoinu, které patřily dnes již neexistujícímu nelegálnímu darkweb tržišti Silk Road. Na jejich zajištění, které se realizovalo pod záštitou FBI, se podílela i tato firma, která přispěla poskytnutím svých analýz a pomohla při identifikaci peněženek souvisejících se Silk Road.
Americké úřady po zajištění těchto Bitcoinů čelí problému, co mají s nimi udělat. Existují prakticky jen dvě možnosti – buď je zajistí a nebudou s nimi dělat prakticky nic, nebo je prodají na otevřeném trhu. A právě tento problém chce vyřešit Chainalysis.
,,Kde se vynucování práva stává stále sofistikovanějším při vyšetřování nezákonné činnosti týkající se kryptoměn včetně vymáhání nezákonných výnosů, roste potřeba služeb pro digitální správu aktiv. Když budou naši vládní partneři úspěšnější při eliminaci špatných aktérů z trhu, je přirozeně dalším krokem pomoc při obnově a realizaci,“ uvedl Jason Bonds z Chainalysis, což jasně naznačuje, že tato firma chce dosáhnout v tomto směru s vládou USA ještě bližší spolupráci.
Firma Chainalysis zdá se dělá pro vládu prospěšnou práci, ale s jejím aktivitami je stále méně spokojená samotná bitcoinová komunita. Její praktiky totiž vedou k tomu, že z Bitcoinu se stává stále více sledovaný a regulovaný prostor, čemuž přispívá i samotný transparentní charakter BTC transakci (a proto část komunity volá po větší anonymizaci transakcí).
Pokud jde o zmíněné zadržené Bitcoiny, zatím je velmi sporné, co se s nimi stane. Preston Bryne například americké vládě doporučil, aby si je nechaly jako formu rezervy vůči inflaci dolaru. Prostě jako jiný typ „zlaté rezervy“.
zdroj: cryptoslate.com