Onchain analytická platforma Chainalyis v těchto dnech publikuje různé zajímavé statistiky spojené s její studií kriminálních aktivit v kryptoměnovém sektoru za rok 2021. Z její nejnovější zprávy vyplývá, že 4068 tzv. “kriminálních kryptoměnových velryb“ vlastní kryptoměny v hodnotě až 25 miliard dolarů.
Chainalysis definuje jako „kriminální velryby“ jakoukoli soukromou kryptoměnovou peněženku, která vlastní kryptoměny v hodnotě více než 1 milion dolarů a minimálně 10% z jejích vlastněných kryptoměn obdržela od tzv. „kriminální velryby“. nelegálních adres. Jinými slovy ne všech 25 miliard dolarů, které tyto kriminální peněženky vlastní, je spojováno s nelegální činností.
Poznámka: Nelegální adresy jsou ty, které byly pomocí onchain dat označeny jako adresy skrze které proběhly transakce kryptoměn získaných z nelegální činnosti – například v souvislosti s hackerskými útoky na burzy, ransomware útoky, pokusy o praní špinavých peněz, darkweby a podobně.
Ze tří na 11 miliard USD
Z reportu Chainalysis také vyplývá, že celková tržní hodnota takových “nelegálních zůstatků“ na adresách “kriminálních velryb” stoupla ze 3 miliard dolarů platných ke konci roku 2020 až na 11 miliard dolarů ke konci roku 2021. Analytická firma však upozorňuje, nárůst byl primárně způsoben celkovým růstem cen kryptoměn, avšak svou roli na tom sehrál i narůstající počet různých hackerských útoků.
Ukradené kryptoměny v rámci hackerských útoků tvořily až 93%, respektive 9,8 miliardy dolarů ze zmíněných 11 miliard USD. Následovaly kryptoměny spojované s darkweby (448 milionů USD), různé podvody (192 mil. USD), podvodné obchody (66 mil. USD) a ransomware útoky (30 milionů USD).
Tvoří 3,7% všech velryb
Pokud jde o kriminální velryby v poměru k celkovému počtu velryb, Chainalysis tvrdí, že tvoří 3,7% všech velryb. Zajímavé také je, že se vlastníky těchto velryb snažila vypátrat podle jejich aktivity v souvislosti s časovými pásmy. Na základě toho dospěla k závěru, že největší aktivitu vyvíjejí v dobách, kdy je den v Rusku (oblast Moskva a Petrohrad), ale také v Jižní Africe, Íránu či Saúdské Arábii.
Kryptoměny nejsou ideální pro kriminální činnost
Chainalysis upozornila, že schopnosti analytických forenzních platforem sledovat kriminální velryby omezuje možnosti využívat kryptoměny k nelegálním činnostem od praní špinavých peněz až po financování terorismu. Na rozdíl od běžného fiatu (hotovosti) se totiž dají takové transakce sledovat, což kriminálníkům komplikuje jejich život.
,,Ve fiatu zločinci s nejvyšším čistým majetkem mají vybudované nepřehledně nejasné sítě skrze zahraniční banky a fiktivní korporace, aby dokázaly zamlžovat své transakce a držby. Ale u kryptoměn se transakce ukládají na blockchain, tedy všichni je vidí,” vysvětlili autoři studie.
Zdroj:decrypt.co