Elizabeth Starková, generální ředitelka společnosti Lightning Labs, se zúčastnila konference FT Live’s Crypto and Digital Assets v Londýně, kde uvedla, že stablecoiny běžící na Bitcoinu (BTC) se přibližují k realitě.
Přispět k tomu má řešení, které vyvinula Lightning Labs s využitím Taproot aktualizace bitcoinové sítě, která byla implementována do BTC koncem roku 2021.
Stablecoiny na Bitcoinu
Protokol Taproot assets od Lightning Labs vyvíjí funkcionalitu pro přidání stablecoinů a tokenizovaných aktiv na Bitcoin. Starková potvrdila, že vývojáři dosáhli významného pokroku směrem k tomuto cíli, který vyvrcholil testováním transakcí na Lightning Network.
„V říjnu jsme uvolnili první část kódu a nedávno jsme předvedli první transakci na Lightning. Cílem je mít kryptoměnové dolary a stablecoiny na bitcoinovém blockchainu,“ uvedla.
Starková dodala, že stablecoiny tradičně fungovaly na jiných blockchainech, které trpěly vysokými poplatky a dalšími problémy. Tvrdí, že síť Bitcoinu je možná nejlépe připravena ke zvládnutí používání stablecoinů, protože je nejbezpečnější a centralizovanější.
Naděje pro země s vysokou inflací
Starková si myslí, že Bitcoin a stablecoiny jsou důležité assety zejména v zemích bojujících s vysokou inflací a devalvací fiatových měn.
Uvedla, že od pandemie COVID-19 došlo k „dramatickému nárůstu adopce stablecoinů“, přičemž uživatelé jsou ve velké míře z rozvíjejících se trhů.
„Největší zájem mají ti uživatelé, kteří hledají stabilního uchovatele hodnoty. V některých případech používají Bitcoin, v jiných zase stablecoiny a v některých případech kombinaci obou,“ vysvětlila Starková.
Pro ty, kteří žijí v zemích trpících hyperinflací nebo nestabilními ekonomickými podmínkami, je volba držení stablecoinu motivována potřebou uchovávat hodnotu.
Pozitiva vydávání aktiv na Bitcoinu
Vzhledem k významnému růstu hodnoty trhu se stablecoiny Starková uvedla, že je nutná infrastruktura k umožnění vydávání stablecoinů a skutečných světových aktiv na bitcoinovém blockchainu.
„Proto nyní vyvíjíme tento protokol, tuto technologii. Nevydáváme aktiva, stavíme koleje. Vydavatelé aktiv budou používat naší technologii k vydávání tokenizovaných aktiv reálného světa,“ vysvětlila.
Starková dodala, že finanční instituce by mohly vydávat zlatá aktiva, stablecoiny a další aktiva podložená fiat měnou na bitcoinovém blockchainu a následně transakce realizovat přes Lightning Network.
„Pokud se podíváte na Visa, kde poplatky v USA mohou být 1-3%, poplatky za transakce se stablecoiny na Lightning mohou být dramaticky nižší, cent nebo i méně.“
Starková tak dodala, že lidé by mohli díky jejich řešení postavenému nad Bitcoinem realizovat globální transakce za mnohem nižší poplatky v porovnání se současnými dostupnými řešeními.
Zdroj: cointelegraph.com