Internetem se začal šířit hoax, podle kterého Čína plánuje legalizovat kryptosměnárny. Přišel v době, kdy se nejlidnatější země světa začala pozitivně stavět k technologii blockchain a tudíž mnoho lidí této FÁMĚ pravděpodobně uvěřilo.
Spekulace o tom, že Čína plánuje legalizovat kryptosměnárny nejsou pravdivé ani podle Číňana Changpenga Zhaa, zakladatele největší kryptoburzy světa Binance. Označil je za mimořádně překážející.
Hoax byl postaven na sdílení screenshotu dokumentu, jehož autorem měla být Čínská vláda a mělo být v něm uvedeno, že legalizuje burzy s digitálními aktivy. Changpeng Zhao a také zakladatelka Primitive Crypto Dovey Wanova však uvedli, že ve skutečnosti jde pouze o základní obecnou obchodní licenci, která obsahuje frázi „obchodní služby“ a že pro místní společnosti nepředstavuje žádnou licenci spojenou s kryptoměnami.
Pravdou je, že se Čína začala pozitivně stavět k technologii blockchain. V jejím případě však nelze hovořit o tom, že by měla zájem o „skutečný“ blockchain v jeho decentralizované formě. Půjde o silně centralizované projekty, které nebudou mít mnoho společného ani s kryptoměnami, jak je známe.
Aplikace blockchainu bude tedy v první řadě prospěšná pro firmy, vývojáře a organizace, které jsou podporovány přímo čínskou vládou. Pravděpodobnost, že by Čína mohla znatelně přispět k růstu cen kryptoměn, je proto velmi malá.
,,Čínská iniciativa ohledně národního Blockchainu, bez ohledu na to, zda nakonec vznikne národní kryptoměna, nebo ne, není podvod. Bude to široce využívaná a vysoce praktická nová forma finanční infrastruktury. Bude to zajímavý druh veřejného blockchainu s typickými čínskými charakteristikami,“ Vysvětlila Dovey Wanova.
S názorem, že Čína nemá zájem o decentralizovaný blockchain, souhlasí i Joseph Lubin z Ethereum. ,,Čína se pravděpodobně nezajímá o tento aspekt blockchainu. Věřím, že Čína přinese novou digitální měnu, která využije některé funkce kryptoměn a blockchainové technologie, ale neexistuje žádný skutečný důvod, aby Čína využila decentralizované prvky,“ uvedl.
Iniciativa komunistické země v sektoru blockchainu však může přimět k podobným krokům i ostatní velmoci. Očekává se, že největší tlak bude vyvíjen na USA, což by mohlo mít v konečném důsledku i pozitivní vliv na samotné kryptoměny. Pravděpodobně však půjde o běh na dlouhou trať, což naznačují i jednání mezi Kongresem a Facebookem v souvislosti s kryptoměnou Libra.
zdroj: cryptoslate.com