Redaktor portálu Cointelegraph Marcel Pechman, který má bohaté 17-leté zkušenosti s trhy a v minulosti pracoval pro Deustche Bank, UBS či Pactual & Banco Safra, ve svém sloupku konstatoval, že Čína neuspěla ve své snaze „zabít Bitcoin“. Doplnil k tomu i několik argumentů, o které se opírá.
Pechman na úvod článku shrnul kroky Číny, která se podle něj promyšleným způsobem pokusila podkopat popularitu Bitcoinu a důvěru investorů v toto decentralizované aktivum (peníze). Poukázal na to, že kromě kroků, které vedly k zákazu těžby Bitcoinu na pevninské Číně místní vláda zamezila i vyhledávání kryptoměnových burz skrz internetové prohlížeče či nařídila blokování účtů populárních čínských kryptoinfluencerů na nejznámějších čínských sociálních sítích. Čína také nařídila bankám, aby zavřely účty společnostem, které poskytují služby OTC tradingu kryptoměn. Když se k tomu připočte i platný zákon ještě z roku 2017, který oficiálně zakazuje provozování kryptoburz v této zemi, je toho poměrně dost na to, aby to dokázalo ovlivnit i samotný Bitcoin. Obzvláště v období, kdy se v Číně soustředili těžaři.
Čína však podle Pechmana ve snaze „zabít“ Bitcoin i tak neuspěla. Podařilo se jí sice výrazně srazit jeho cenu a i jeho hashrate, ale vše nasvědčuje tomu, že v konečném důsledku šlo pouze o silnou bouři, která se přehnala, ale počasí se opět zlepšuje.
Pokud jde o cenu, je těžké spekulovat, zda Bitcoin po propadu ceny od historických maxim už našel své dno, ale i díky posilování jeho ceny v předešlých dvou týdnech je zřejmé, že do trhu se vrací mírný optimismus. Tomuto předpokladu nahrávají i onchain data, která reflektují velké odlivy BTC z burz, růst počtu nelikvidních BTC a rostoucí počet aktivních adres.
Hashrate se vyhrabal z nejhoršího
Důležitým ukazatelem je hashrate, který začal po ukončení těžby v Číně zotavovat a už se nachází nad úrovněmi 100 až 110 EH / s. Jde o výrazné zotavení se od nejnižších hodnot naměřených po vypnutí těžby v Číně, které padly až k úrovním kolem 60 EH / s, ačkoliv je to stále daleko od historických maxim těsně pod úrovní 200 EH / s.
Pechman upozornil, že mnozí čínští těžaři už stihli přesunout své podnikání jinam, obzvláště do Kazachstánu (ale zmínil i USA či Kanadu) a proces jejich stěhování do regionů mimo Číny bude pokračovat i v následujících měsících. Velkým pozitivem na celé věci je, že Čína se zákazem těžby Bitcoinu ve své zemi vlastně zbavila potenciální „částečné kontroly“ nad ním samotným. Hashrate je totiž nyní mnohem decentralizovanější (lépe přerozdělen napříč celým světem), což je pozitivně vnímané snad celou bitcoinovou komunitou.
Číňané stále obchodují
Pechman také poukázal na to, že ačkoliv společnosti, které zprostředkovávaly kryptoměny v rámci Číny z ní byly vyhnány, jednotliví hráči se stále zapojují do jejich obchodování. Podle dat Huobi Global bylo skrz peer-to-peer trhy zpracovaných více než 10 000 obchodů, které podle všeho pocházejí z Číny. Skrz takové peer-to-peer tržiště si mohou Číňané zaměnit fiat za stablecoin typu USDT a ten následně použít k obchodování na derivátových nebo spotových burzách v zahraničí.
Binance, Huobi a OKEx nepřišly o dominantní postavení
Autor článku také poukázal na to, že navzdory nařízení čínské vlády na trhu stále dominují burzy, které mají čínskou minulost. Jde o burzy Binance, Okex či Huobi, jejichž objemy obchodování navzdory turbulencím, o které se Čína postarala, výrazněji nespadly a jsou stále dominantní v porovnání s objemy amerických platforem jako jsou Coinbase, Kraken, Bitfinex či FTX.
Poznámka redakce: V případě objemů kryptoburz je nutné poznamenat, že se těžko vyhodnocuje jejich důvěryhodnost. Zejména v minulosti bylo několik asijských burz obviněno z tzv. wash tradingu, čili umělého nafukování objemů.
,,Čínský zákaz těžby a transakcí může vést k dočasným negativním dopadům na cenu Bitcoinu, ale síť a cena se zotaví způsobem, který je ještě lepší, než jsme předpokládali,” dodal Marcel Pechman, který zřejmě naznačuje, že z dlouhodobého hlediska může být ztráta čínského vlivu na kryptotrh ne negativním, ale naopak velmi pozitivním momentem jeho historie.
zdroj: cointelegraph.com