Na skutečnost, že videa o kryptoměnách ve státních čínských televizích jsou mimořádně sporadická, upozornil šéf Binance Changpeng Zhao (CZ). Okamžitě to nazval „big dealem“, čili „velkou věcí“ a upozornil, že takové věci většinou předcházely novým býčím trhům na poli kryptoměn, tedy „bullrunem“.
Zdá se však, že odvysílání reportáže o kryptoměnách ve státní televizi nebylo v souladu s představami čínské vlády. Jen den poté, co Zhao, který má sám čínský původ, označil tuto reportáž za významnou věc pro kryptoměnový trh, ji CCTV odstranila ze své platformy.
Zmiňované video odvysílané pro více než miliardu Číňanů diskutovalo o nejnovějších vývojových trendech v oblasti dodržování pravidel týkajících se obchodování kryptoměn v Hongkongu. Video také zmiňovalo memecoin založený na Solanu, který se ukázal být pump and dump schématem.
#BTC #cryptocurrency #ckb if you are not buying now, what are you waiting for? China official news network is pushing crypto in Hong Kong.
— apltang.bit (@apltang) May 24, 2023
Hongkong, který je jakousi branou mezi západem a Čínou, nedávno oznámil, že umožní licencovaným platformám virtuálních aktiv nabízet služby maloobchodním obchodníkům, čili retailu. Toto oznámení otevírá cestu běžným lidem legálně kupovat, respektive legálně obchodovat s kryptoměnami v Hongkongu.
Hongkongská Komise pro cenné papíry a burzu začne od příštího měsíce přijímat oficiální žádosti o povolení těchto služeb, které bude postupně schvalovat. Pravidla mají být přísná, přesto jde z pohledu investorů o pozitivní posun vpřed, protože dosud nic takového možné v Hongkongu ani nebylo.
Nejasný postoj Číny
Šéf Binance se domnívá, že reportáž o kryptoměnách v Číně je velká věc, protože Čína v roce 2021 uvalila úplný zákaz všech aktivit souvisejících s kryptoměnami. Nyní však sledujeme pozitivní vývojové trendy v Hongkongu, speciální administrativní oblasti Číny, které vyvolávají novou vlnu spekulací o postoji Číny ke kryptoměnám.
Za zmínku určitě stojí příklad čínského státního konglomerátu Greenland, který se uchází o licenci k obchodování s virtuálními aktivy v Hongkongu.
Čína z oficiálního pohledu přesto zachovává nepřátelský postoj vůči všem formám zahraničních kryptoměn a místo toho propaguje svou digitální měnu centrální banky (CBDC), digitální jüan.
Čína byla jednou z prvních zemí, které začaly vyvíjet CBDC, a ačkoli ještě oficiálně nebyla spuštěna, digitální jüan se aktivně využívá přes různé vládní programy, které zapojují instituce, podnikatele, ale i běžné lidi.
Zdroj: cointelegraph.com