Sociálními sítěmi v posledních dnech kolují fámy, podle kterých Čína lituje květnového zákazu těžby kryptoměn na svém území. S největší pravděpodobností to však neznamená, že by chtěla přehodnotit svůj postoj k tomuto tématu.
Spekulace, že by Čína mohla přehodnotit svůj status k těžbě kryptoměn na svém pevninském území, odstartovaly dvě spolu částečně související zprávy spojené s Čínskou komisí pro národní rozvoj a reformu.
Tato komise totiž zařadila téma „těžby virtuálních měn“ do seznamu vyřazených odvětví, ke kterým si chce vyžádat veřejné mínění. Mezitím komise také konstatovala, že Čína přišla o vedoucí pozici v oblasti těžby Bitcoinu, když ji předběhly Spojené státy americké.
Kombinace těchto dvou informací vyvolala dojem, že Čína by mohla přehodnotit svůj negativní postoj k těžbě Bitcoinu a upustit od svých striktních pravidel v této věci. S největší pravděpodobností jsou však tyto informace postaveny jen na falešné naději.
Jak informoval portál DeCrypt, pokud jde o konkrétní kroky, nejlidnatější země světa jedná v souladu s tím, co nařídila. Jinak řečeno snaží se proti těžbě Bitcoinu a jiných kryptoměn razantně bojovat.
Důkazem toho jsou i stále sofistikovanější praktiky, při kterých se snaží odhalovat nelegální těžbu i na úrovni malých místních samospráv, které používají síťovou technologii k nalezení „těžebních IP“. Přísné kontroly vyhnaly z Číny většinu dosud fungujících bitcoinových těžařů, kteří se stěhují jinam, nebo ukončili svou činnost.
Svůj provoz musel optimalizovat také Bitmain, největší čínský výrobce hardwaru pro těžbu Bitcoinu, který již nedodává své produkty v rámci země, ale výhradně se soustředí na jejich export.
Čína již dříve naznačila, že jejím primárním cílem je spuštění vlastní národní digitální měny digitálního juanu a je zřejmé, že nechce, aby vedle ní existovala nějaká decentralizovaná alternativa, nad kterou nemá moc. Bitcoin by jí jednak byl a zároveň není v souladu se snahou Číny dosáhnout uhlíkové neutrality. Těžba BTC v této zemi totiž byla do značné míry realizována do zdrojů energie z uhelných dolů, tedy neekologická.
Summa sumárum podle všeho jde jen o falešné naděje a možnou snahu o ovlivnění bitcoinového sentimentu šiřitelů těchto spekulací. Bitcoin koneckonců Čínu nepotřebuje a její zákaz těžby se ukázal být pro něj plusem. Hashrate se blíží opět historickým hodnotám a těžba je mnohem decentralizovanější, než byla před květnovým zákazem.
Další novinky
Začne Tesla opět přijímat platby Bitcoinem? – Toto naznačuje report SEC!
Známý trader očekává růst 6 altcoinů. Tvrzení podporuje více argumenty
Instituce nalily do Bitcoinu minulý týden rekordní peníze – Prohlédněte si čísla!
zdroj: decrypt.co