Těžba kryptoměn v Číně, která nadále hraje mimořádně významnou roli u několika digitálních měn včetně Bitcoinu, bude pravděpodobně pod větším dohledem čínské vlády, což vzbuzuje určité obavy zejména místních minerů.
27. dubna Peking vydal takzvané „nouzové oznámení“ s cílem nařídit kontroly datových center zapojených do těžby Bitcoinu a jiných kryptoměn, což údajně vyvolalo mezi krypto těžaři nejlidnatější země světa „určitou míru paniky“.
Colin Wu, který vystupuje na Twitteru jako Wu Blockchain a je snad nejznámějším kryptožurnalistou z Číny (díky tomu, že zprávy týkající se kryptoměn přináší v angličtině), vlil do této problematiky trochu více světla:
,,Způsobilo to v Číně určitou paniku. Čínská vláda však uvedla, že jde pouze o vyšetřování. Datová centra se používají na těžbu Bitcoinu jen velmi těžko. Používají se hlavně pro těžbu Filecoinu na Ethereum.“
Čínské státní médium PengPai uvedlo, že zmiňované oznámení čínské vlády bylo rutinní prací z dílny pekingského „Městského úřadu pro ekonomiku a informační technologie“, který se snaží získat jasnější obraz o spotřebě energie v pekingských datových centrech.
Na druhou stranu je nutné upozornit, že 14. čínský „pětiletý plán“ má za cíl snížit produkci CO2 o 18% a snížit energetickou náročnost o 13,5%. To vše do konce roku 2025.
Na základě stanovených cílů se dá předpokládat, že Čínská vláda se bude intenzivněji soustředit na těžbu kryptoměn ve své zemi a potenciálně může nařídit další opatření, které ji omezí, pokud se při ní budou využívat nečisté zdroje, jako jsou například energie z uhelných dolů. Nejde přitom jen o poplašné zprávy. Oblast Vnitřního Mongolska už omezila těžbu kryptoměn. Místní těžaři měli čas jen do konce dubna, aby tuto oblast opustili a přesunuli se jinam.
Podle Cambridge Bitcoin Energy Consuption Indexu (CBECI) se odhaduje, že jen čínská provincie Xinjiang měla v dubnu podíl až na 23% veškerého hashrate Bitcoinu a právě tato oblast po boku provincie Sichuan může být pod zvýšeným drobnohledem čínských úřadů. Nedávný výpadek energie v Xinjiang přispěl i k vícekrát zmiňovanému výraznému propadu hashrate BTC, což upozornilo na to, jaká je pro těžbu BTC tato oblast, ale vlastně i celá Čína, významná.
Nejdůležitější oblasti pro těžbu kryptoměn v Číně z pohledu vygenerovaného hashrate:
Pokud jde o samotný Bitcoin, jeho těžba by se měla orientovat směrem k využívání zdrojů zelené energie bez emisí CO2 a zároveň by bylo ideální, kdyby Čína neměla takovou dominantní roli (z pohledu vygenerovaného hashrate) jako dnes. Dá se totiž předpokládat, že tlak na snižování emisí CO2 z těžby BTC bude stále větší a zatímco z jiných zemí jdou jasné signály směřující k tomu, že se bude při těžbě BTC využívat zejména zelená energie, v případě Číny je to zatím minimálně diskutabilní.
zdroj: cointelegraph.com