Čínská centrální banka (PBoC) plánuje rozšířit nasazení své digitální měny (e-CNY) do dalších čtyř provincií včetně Guandongu.
South China Morning v úterý s odvoláním na tvrzení Fana Yifeia, zástupce guvernéra PBoC v Suzhou, uvedla, že čínská centrální banka plánuje v dohledné době spustit zkušební verzi digitálního juanu (e-CNY) v provinciích Guangdong, Jiangsu, Hebei a Sichuan, v kterých žije dohromady více než 360 milionů lidí.
Pokud by se tato informace potvrdila, šlo by o dosud nejvýraznější test jakéhokoli CBDC (zkratka pro digitální měny centrálních bank) v historii, protože i to čínské (e-CNY) bylo dosud testováno pouze v rámci některých menších měst a některých obchodníků.
Digitální peněženky pro e-CNY si k lednu 2022 nainstalovalo 261 milionů uživatelů a realizovali skrze ně transakce v hodnotě více než 13 miliard USD (čerstvější data bohužel nejsou k dispozici, pozn.red.). Cílem Pekingu bylo, aby e-CNY spatřil světlo světa před únorovou zimní olympiádou, což se i podařilo, ale kvůli lockdownům byla akce pro diváky víceméně nepřípustná, což propagaci e-CNY výrazně limitovalo.
Čína je ohledně CBDC častokrát skoupá na slovo a z vyjádření Fana Yifeia vyplývá jen to, že e-CNY se bude testovat ve zmiňovaných provinciích „ve správný čas“. Datum a způsob, jak by měla být tato měna implementována do celé čínské ekonomiky zatím není známo. Analytici se však obávají, že vznikem této měny a očekáváním postupným zánikem „cashe“ bude mít Čína nad svými občany ještě výraznější kontrolu, než dosud.
Američtí zákonodárci volají po digitálním USD
Tématu CBDC se věnují i mnohé jiné země světa, přičemž podle nedávné studie je v určité fázi výzkumu nebo testování CBDC přibližně 80% centrálních bank. CBDC nepřehlížejí ani v Evropské unii či v USA, kde věnoval nemalou pozornost tomuto tématu i nedávno zveřejněný framework pro kryptoměny z dílny Bílého domu.
Úplné zavedení čínského e-CNY by mohlo úsilí vydat vlastní CBDC eura (Evropskou centrální bankou/ECB) či digitálního dolaru (Fedem) výrazně urychlit. Naznačuje to i včerejší líčení Sněmovny reprezentantů USA pro finanční služby, během kterého mělo projev až pět řečníků lobbující ve prospěch brzkého vzniku digitálního dolaru. Mezi jejich argumenty figurovala právě Čína a riziko, že digitální čínský juan získá konkurenční výhodu vůči americkému dolaru.
Jake Auchincloss, demokratický zástupce státu Massachusetts po náročném dni ve Sněmovně konstatoval, že pokud jde o CBDC, může jít o věc, při které dojde k vzácné názorové shodě demokratů i republikánů – jinými slovy obě strany jsou za to, aby USA v této věci výrazněji pokročily.
CBDC a jejich riziko
CBDC jsou digitální měny pod kontrolou centrálních bank, které mají úzké propojení se státem. Zároveň jde o programovatelné peníze na rozdíl oproti těm současným, které jsou zjednodušeně řečeno jen čísly na účtech v bankách. Znamená to, že u CBDC bude možné definovat na co mohou být použity a kdy budou použity. Centrální banka jejich vydáním tak získá přesně informace o finančních zůstatcích obyvatel dané země a zároveň jim může teoreticky diktovat, jak mají tyto peníze používat, respektive k čemu je použít nemohou. Vznik CBDC tedy může vést k výrazné ztrátě soukromí a možností toho, jak lze peníze používat (samozřejmě v závislosti na cílech dané centrální banky, její závislosti či nezávislosti na samotném státu a jeho politikách). V současnosti jde jen o teorii, ale samotná vlastnost CBDC (jejich programovatelnost) může otevřít pandořinu skříňku, před jejímiž důsledky již nemusí být úniku. CBDC je tímto diametrálně odlišné od decentralizovaných kryptoměn typu Bitcoin, které mají právě taková omezení odstraňovat.
Zdroj:cointelegraph.com