Gou Wenjun, ředitel jednotky proti praní špinavých peněz (AML) v Čínské lidové bance (PBoC), nedávno navrhl, že již tak tvrdý čínský zásah proti kryptoměnám by se mohl rozšířit na metaverse a NFT, protože si myslí, že představují různá rizika a je třeba zvážit více regulací.
Metaverse a NFT jako hrozby
Místní zpravodajský portál informoval o slovech Gou Wenjuna během národního summitu o finanční bezpečnosti, kde tvrdil, že stále rostoucí ekosystém NFT a metaverse představuje hrozby a regulační orgány by měly udržovat „důslednou ostražitost na vysoké úrovni“ nad vývojem virtuálních aktiv.
„Vzhledem k tomu, že virtuální aktiva, zejména virtuální měny, představují stále vážnější výzvy pro suverenitu národní měny, boj proti podvodům, praní špinavých peněz a financování terorismu, mezinárodní organizace a vlády nad nimi posilují dohled.“
Gou Wenjun tvrdil, že ačkoli investice do virtuálních aktiv slibují anonymitu, decentralizaci a potenciální růst jejich tržní ceny, byly omezeny na umožnění „široce používaných“ cest pro nelegální získávání finančních prostředků, pyramidová schémata, podvodné peníze a jsou spojeny s praním špinavých peněz, daňovými úniky, vydíráním, obchodem s drogami, hazardními hrami a financováním terorismu.
Wenjun podotknul, že tyto nezákonné aktivity jsou prováděny vytvořením nástroje z „izolované povahy“ položek NFT a předmětů založených na metaverse.
Vzhledem k tomu, že virtuální aktiva jsou na vzestupu, Coingecko uvádí, že tržní kapitalizace nezaměnitelných tokenů (NFT) je $63,4 miliard a tržní kapitalizace metaverse je $34,5 miliard.
Čtyři aspekty zákroku proti Metaverse a NFT
Gou Wenjun navrhl, aby Čínská lidová banka pracovala na čtyřech aspektech kvůli identifikaci a vyhodnocení údajných rizik, která metaverse a NFT představují.
Za prvé, ředitel řekl, že by měli prozkoumat nefinanční atributy – jako jsou patenty, duševní vlastnictví a další kvantitativní opatření – aby mohli přijít s novými regulačními politikami pro vyvíjející se virtuální aktiva.
Podle Wenjuna mají NFT a metaverzní položky „určitý stupeň interoperability“ – výměny dat s jinými službami bez omezení – a kvalitu neustálých inovací, které lze použít pro kriminální aktivity.
„Měli bychom udržovat konzistentně vysokou úroveň bdělosti, dívat se na vývoj virtuálních aktiv a vývoj základní technologie objektivním, neutrálním a obezřetným principem, vyjasnit rozdělení odpovědnosti za dohled, zlepšit transparentnost virtuálních aktiv a prozkoumat použití regulačních postupů ke studiu a posuzování podstaty a povahy virtuálních aktiv.“
Ředitel pro boj proti praní špinavých peněz tvrdí, že cílem by mělo být upřednostňování technologických inovací „v souladu s lidskými hodnotami“, projevování respektu k etice, jít proti „iluzi anarchie a žádného centra“ – decentralizace – čehož může být racionálně využito.
Za druhé, Wenjun doufá, že posílí „monitorování a analýzu“ transakcí, aby bylo možné sledovat důvod každé z nich. Vyzývá banky a platební instituce, aby podporovaly údaje o transakcích s virtuálními aktivy „skutečnými jmény“, aby bylo možné identifikovat a hlásit „podezřelé transakce“.
Za třetí, výkonný ředitel doufá, že zavede „virtuální systém sledování transakcí aktiv a scény“ a posílí používání nových technologií. Celkově doufá, že pomocí umělé inteligence a dalších inovací bude mít možnost vyhledávat v účtech tím, že aktivuje adresní sondy a nastaví „charakteristický hodnotový model transakčních scénářů“, aby bylo možné odhalit transakce mezi masivními záznamy.
Jako poslední na Wenjunově seznamu také řekl, že Centrum pro boj proti praní špinavých peněz by mělo rozšířit své spolupráce ve vyšetřování s 60 zahraničními finančními zpravodajskými agenturami a integrovat sdílené informace k rozšíření sledování transakcí „z virtuálních dějišť na skutečná dějiště“. Nakonec doufá, že se mu podaří upevnit mezinárodní síly, které budou společně čelit zločinům souvisejícím s virtuálním majetkem.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. yahoo.com, 3. cryptonews.com