Zhou Xianchuan, prezident Čínské finanční asociace a bývalý guvernér Čínské lidové banky (PBoC), která v této zemi hraje roli centrální banky, mluvil během fóra Xaixin Hengquin o plánované čínské kryptoměně.
Zhou Xianchuan uvedl, že národní kryptoměna nejlidnatější země světa se bude soustředit především na domácí maloobchodní systém a mezinárodní platby. Rovněž však naznačil, že by pro tyto účely mohly existovat dva typy této digitální měny – jedna na platby, druhá na mezinárodní převody.
Zhou přitom upozornil i na rizika tohoto projektu. Zdůraznil, že fiatová měna je symbolem národní suverenity a proto při krocích v souvislosti s jejich digitalizací by měla být každá centrální banka velmi opatrná. Nepromyšlená strategie podle něj může vést k úvěrové krizi.
Čína potvrdila, že z technologického hlediska ukončila vývoj CBDC (označení pro čínskou národní kryptoměnu) v srpnu 2019. Následně však PBoC uvedla, že nemá konkrétní datum, kdy uvede tuto digitální měnu do oběhu, přičemž tvrdí, že potřebuje čas na výzkum a vyhodnocení této iniciativy.
Přesto převládá názor, že Čína bude první světovou velmocí, která přijde s národní kryptoměnou. Zdržení se spuštěním kryptoměny Facebooku s názvem Libra, jejíž budoucnost je stále problematičtější vzhledem k velkým překážkám, které jí kladou regulátoři, poskytuje Číně čas navíc, jelikož právě Libru považovali Číňané za hlavní důvod urychlení spuštění své digitální měny.
zdroj: cointelegraph.com