Tlak v Číně na nelegální těžbu Bitcoinu pokračuje. O zákazech těžby v provinciích Qinhai, Xinjiang a Changji jsme vás informovali minulý týden. Nyní se k vyšetřování těžby Bitcoinu, která využívá nelegální dodávky elektrické energie, přidává i provincie Jün-nan.
Podle South China Morning Post (SCMP) místní úřady požadovaly kontrolu společností zabývajících se těžbou Bitcoinu v tomto regionu kvůli nelegálním činnostem.
Výstraha podrobně popisovala, že cílem těchto inspekcí je „přísně vyšetřit a potrestat nezákonné činy společností produkujících energii, které vyprodukovanou elektřinu používají k dodávce energie společnostem těžícím Bitcoin za nelegální výhody bez povolení.“
Inspekce se rovněž zaměří na potenciální bezpečnostní rizika a bude prováděna různými vládními útvary. Očištění těžebního průmyslu by mělo pokračovat až do konce června.
Čína se již roky potýká s nejrůznějšími opatřeními ohledně omezení Bitcoinu a jeho těžby a po nedávném prohlášení státní rady země se regulační opatření ještě zvýšila.
V Jün-nanu si došlápnou na Bitcoinové farmy
V tisku se píše, že energetická kancelář Jün-nanu plánuje snížit dodávky energie jednotlivcům a společnostem, které nelegálně používají elektřinu v zařízeních na těžbu kryptoměn nebo se vyhýbají účtům za elektřinu. K ukončení těžby budou rovněž dostatečná bezpečnostní rizika zjištěná během kontrol, jak se uvádí v oznámení vydaném energetickou správou.
Úředník energetického regulátora uvedl, že kontroly budou provádět společně různá oddělení. Těžařské společnosti, které se spoléhají na neoprávněný přístup k elektřině nebo se vyhýbají poplatkům za přenos a distribuci, budou čelit pokutám. Sankce také čekají na podniky zabývající se výrobou energie podporující jejich činnosti.
Přesto provincie Jün-nan založená na vodní energii nezakazuje těžbu Bitcoinu – na rozdíl od toho, co poprvé ohlásil Forkast, který později svůj článek revidoval. Ten odkazoval na snímek obrazovky dokumentu, který se zdál být z energetického úřadu Jün-nanu. Kopie kolovala na čínských sociálních médiích. Coindesk později opravil informaci tím, že „Zdá se, že zdrojem tohoto tvrzení byl padělek“ a citoval „více zdrojů“, které zpochybňovaly autentičnost dokumentu.
Forkast News byl údajně informován zaměstnancem těžební skupiny BTC.top, že se společnost připravuje na ukončení provozu v Jün-nanu s ohledem na hrozící vládní omezení. Generální ředitel Zhuoer Jiang však později popřel, že by BTC.top měl jasnou představu o regulační politice provincie vůči tomuto odvětví. Ředitel nemohl ověřit pravost dokumentu na snímku obrazovky, zatímco jiní, jako je čínský krypto blogger Wu Blockchain, uvedli, že je dokument nepravdivý.
Energetický úřad se zjevně snaží ukončit praktiky některých vodních elektráren, které přímo zásobují elektřinou Bitcoinové těžební farmy, což těžařům umožňuje vyhnout se sdílení jejich zisků s vládou. Spíše se však zdá, že zákazy dostávají regiony silně závislé na fosilních palivech.
Například Xinjiang nařídil těžařům v jejich Zóně ekonomického a technologického rozvoje Zhundong, aby ukončili provoz. Uvidí se, zda regiony nebo operace náročné na vodní energii budou čelit podobným omezením.
Čínská akce proti těžbě kryptoměn pokračuje
Jün-nan tak může být dalším čínským regionem, který bude následovat kroky země proti těžbě kryptoměn. Podobná opatření již byla přijata ve Vnitřním Mongolsku, Sin-ťiangu a Čching-chaj. Energetičtí úředníci v S‘-čchuanu uspořádali počátkem tohoto měsíce schůzku, kde diskutovali o důsledcích těžby Bitcoinu, ale podle SCMP v této fázi nepřijali žádné politické změny.
Zatímco v případě Qinghai a vnitřního Mongolska bohatého na fosilní paliva hrály obavy o životní prostředí jednoznačnou roli, S‘-čchuan spoléhá na čistou vodní energii. Totéž platí i pro Jün-nan, což je druhá největší čínská provincie vyrábějící vodní energii. V dalším pátečním tweetu Wu Blockchain komentoval:
„Ve srovnání s regiony s tepelnou energií, jako je Sin-ťiang a Vnitřní Mongolsko, budou vodní elektrárny, jako je S‘-čchuan a Jün-nan, relativně tolerantní k těžbě Bitcoinu. Těžaři však po létě čelí problémům a dodávky elektřiny mimo Čínu mohou být stabilnější.“
– Wu Blockchain (@WuBlockchain) 12. června 2021
Čína si klade za cíl snížit své emise uhlíku na 65 % úrovně z roku 2005 do roku 2030. Podle indexu spotřeby elektřiny Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) představuje lidová republika přibližně 65 % celosvětového hash ratu Bitcoinu (BTC) s Xinjiangem samotným zodpovědným za téměř 36 % z něj. Sichuan a Jün-nan jsou na druhém a čtvrtém místě, zatímco Vnitřní Mongolsko je na třetím místě.
Pokud tedy jde Číně jen o snížení zátěže na životní prostředí, provincie Sichuan a Jün-nan by snad neměly obdržet zákaz pro těžbu Bitcoinu.
Zdroj: news.bitcoin.com