Něco přes rok od momentu, kdy Čína zakázala těžbu bitcoinu a zintenzivnila práce na vlastní digitální měně pod kontrolou centrální banky PBoC (čínská verze CBDC), označil jeden z klíčových čínských expertů na blockchain technologii samotný Bitcoin za Ponziho schéma.
Čerstvým novým kritikem Bitcoinu a všeho spojeného s kryptoměnami z čínských řad je Yifan He, generální ředitel Red Date Technology, významné technologické firmy podílející se na vývoji velkého čínského blockchainového projektu Blockchain Service Network (BSN).
Yifan He na kryptoměny zaostřil skrze článek publikovaný v místních novinách The People’s Daily, s nadpisem „Největší Ponziho schéma v historii lidstva,“ ve kterém se věnoval různým druhům kryptoměn a jejich charakteristice, která je podle něj velmi podobná předem plánovanému podvodu.
Článek se například zmiňuje o kolapsu kryptoměny Terra a jejího nativního tokenu LUNA, či s tím souvisejícímu kolapsu algoritmického stablecoinu UST. Kritizuje však také stále populárnější koncept virtuálních měn známých jako X-to-earn odkazující na projekty move-to-earn nebo play-to-earn, které označuje za „phishingové strategie“.
Nelíbí se mu ani Bitcoin
Šéf projektu BSN zaostřil i na samotný Bitcoin (BTC), u kterého zmínil kritiku Billa Gatese či Warrena Buffeta, přičemž přiznal, že stejně jako tito finanční velikáni, ani on není jeho fanouškem. ,,V současné době jsou všechny neregulované kryptoměny včetně bitcoinu podle mého názoru Ponziho schématy, jen se odlišují různými úrovněmi rizika na základě tržních limitů a počtu uživatelů,“ uvedl v reakci na otázku Cointelegraphu ohledně Bitcoinu.
He také přiznal, že nikdy neměl žádnou kryptoměnu a ani kryptoměnovou peněženku. ,,Nedotknu se jich teď a ani v budoucnosti, i pokud budou regulovány, protože podle mého názoru nemají žádnou hodnotu,“ vzkázal.
Čínský podnikatel si také kopl do El Salvadoru, středoamerické země, která v roce 2021 jako první na světě udělala z bitcoinu zákonné platidlo, když konstatoval, že místní vláda zřejmě potřebuje doučování týkající se základů finančnictví.
Stablecoiny prý mají budoucnost
Zajímavé však je, že jedna kategorie kryptoměn mu nevadí – jedná se o stablecoiny. K nim uvedl, že mohou fungovat a uspět, pokud budou správně regulovány. ,,USDC nebo USDT jsou měny související s platbami, nikoli spekulativní aktiva. Pokud budou plně regulovány, budou v pořádku.“
I když Čína oficiálně staví decentralizované kryptoměny do nelegální pozice a těžbu BTC zakazuje, je podle posledních dat Cambridge University stále druhým největším těžařem Bitcoinu hned po USA (podle geografického rozpoložení těžařů). Vypadá to tedy tak, že těžaři v nejlidnatější zemi světa si našli cestu k Bitcoinu, přestože jim za to hrozí vážné postihy.
Zdroj:cointelegraph.com