Uplynulé dny nám přinesly několik dalších důležitých zpráv v souvislosti s Čínou a budoucností těžby Bitcoinu a jiných Proof-of-Work kryptoměn v nejlidnatější zemi světa. Vedle toho se výrazně snížila úroveň „mining difficulty“, tedy celkové obtížnosti těžby Bitcoinu.
Propad mining difficulty
Mining difficulty, tedy obtížnost těžby, je parametr, který se upravuje každých 2016 vytěžených bloků Bitcoinu tak, aby se zachoval průměr 10 minut pro vytěžení jednoho bloku. Díky tomu je možné předvídat roční inflaci BTC a tedy i to, že zhruba jednou za čtyři roky dochází k halvingu – tedy ke snížení odměny za vytěžený blok o polovinu (v současnosti vytěží těžaři v každém bloku 6.25 BTC, v roce 2024 se upraví odměna na 3.125 BTC).
Průměr je však opravdu jen průměrem, protože doba vytěžení bloku se mění praktický každým blokem. Pokud výrazně stoupne úsilí těžařů – tedy začnou generovat více hashrate (výpočetní síly na těžbu) tak se bloky těží rychleji. Naopak pokud hashrate klesne, trvá vytěžení bloků déle. Vše „vyrovnává“ směrem k zachování dlouhodobého 10-minutového průměru zmiňovaná úprava mining difficulty.
Ta se 13. května 2021 upravila na historická maxima, ale včera 30. května zas výrazně klesla – až o 16%. To vše v důsledku propadu Hashrate, se kterým velmi pravděpodobně souvisí zprávy z Číny o tom, že mírní těžaři budou muset ukončit svou činnost na pevninské Číně. Jak jsme informovali i minulý týden, několik čínských mining poolů (např. BTC.TOP) již naznačilo, že opustí tento region a propad Hashrate ukazuje, že k určitým krokům z jejich strany už dochází.
Přesunou se z Číny do Evropy a na Sever Ameriky?
Zajímavé poznámky směrem k budoucnosti čínských těžařů, které může z pevninské Číny vytěsnit novými regulacemi jejich vlastní vláda, uvedl majitel firmy Braiins a vedoucí rozvoje podnikání významného mining poolu s českými kořeny Slush Pool Edward Evenson. Na Twitteru totiž prozradil, že někteří čínští těžaři seriózně zvažují přesun do Evropy a více už začali s přesunem strojů do Kazachstánu.
,,Těžaři s výkonem 300-400 MV mě kontaktovali, abych jim pomohl distribuovat jejich stroje v rámci Severní Ameriky a v některých částech Evropy. Někteří již začali dodávat své stroje do Kazachstánu,“ překvapil poměrně konkrétními informacemi.
For those interested in the #Bitcoin mining news coming out of China
I’ve had 300-400MW of mining machines contact me to help them distribute their machines across NA and some parts of EU. Some have also begun shipping machines to Kazakhstan. 🧵
— Edward (@WillHash4Coins) May 27, 2021
Pokud jde o zmiňovaný výkon, pro lepší přirovnání použil portál Cointelegraph údaj od mluvčího Hydro-Quebec Jonathana Côté, který tvrdí, že výkon kolem 400 megawattů přísluší současným těžařům Bitcoinu v kanadské provincii Quebec.
Zprávy o zákazu těžby Bitcoinu v Číně podle Ewansona jen urychlují proces, který byl v dlouhodobém zájmu – tedy diverzifikaci od čínské těžby a čínských dodavatelů těžebního hardwaru jako jsou Microbe či Bitmain.
K tématu se opět vyjádřil i Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, který na CNN poznamenal, že v následujícím období se do Spojených států a jiných částí světa přesune významná část Hashrate z ostatních částí světa.
"#Bitcoin is the greatest customer for renewable energy in the world. In the history of the world!"
@michael_saylor CEO @MicroStrategy weighs in on China’s #crypto crackdown, Iran’s ban on #mining, and having happy shareholders.
PART 2 pic.twitter.com/hpxv6OaXby
— Julia Chatterley (@jchatterleyCNN) May 27, 2021
Podobně jako Jonathan Côté z Hydro-Québec i Saylor naznačil, že v konečném důsledku to bude pro Bitcoin dobře, protože se diverzifikuje jeho těžba a bude zároveň „zelenější“.
Jonathan Côté dokonce uvedl, že těžit Bitcoin v ještě větší míře v provincii Quebec právě na úkor Číny by byla pro Bitcoin a i naši planetu velká výhra, protože Quebec je jedním z největších producentů zelené energie na světě.
,,Pokud budou tyto firmy těžit Bitcoin pomocí zelené energie namísto těžby v Číně, kde se využívá hlavně uhlí, můžeme tento průmysl dekarbonizovat,“ dodal.
Ekologická otázka dělá v současnosti Bitcoinu nejhorší reklamu a je hlavním předmětem kritiky, která se objevuje v masmédiích. Kromě toho, do jaké míry je férová (vzhledem k negativnímu dopadu na přírodu z jiných segmentů v porovnání s BTC), vyřešení toho, jakým způsobem se Bitcoin těží, je minimálně z marketingového pohledu pro Bitcoin nesmírně důležité.
zdroj: decrypt.co , cointelegraph.com