Předseda představenstva Bank of Lithuania (Litva) a člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) vystoupil na konferenci Bretton Woods Comitee s projevem, v jehož rámci vyzdvihl výhody, které by mohla přinést digitální měna centrálních bank. Vymyslel jí i pojmenování CBDC (Central Bank Digiital Currency).
Podle Vitasa Vasilauskasa by měla tato kryptoměna sloužit jako prostředek směny, platební prostředek a uschovatel hodnoty, který odráží vlastnosti současných forem peněz centrálních bank, ale ne konvenční rezervní účet nebo soukromý kryptoměnový majetek.
Za výhody této kryptoměny označil zvýšenou efektivitu plateb a snížení rizika likvidity protistrany.
,,Množství hotovosti v oběhu v některých zemích klesá. To by mohlo znamenat, že jednoho dne, i když to vypadá jako vzdálená budoucnost, každý člověk bude muset mít účet u soukromého subjektu jen na to, aby mohl platit. To může bohužel vést ke zvýšení úrovně finančního vyloučení,“ konstatoval.
Kryptoměna centrálních bank CBDC by proto podle něj zajistila, že lidé budou mít nadále přístup k penězům centrální banky a to přispěje k finanční stabilitě. Mezitím je jedním z klíčových úkolů zvážit vliv této kryptoměny na dodržování zákonů o praní peněz a také se věnovat otázce anonymních transakcí.
Evropská centrální banka v květnu zveřejnila zprávu, v níž shrnula negativní vlivy digitálních jmen na měnovou politiku. Uvedla v ní mimo jiné i to, že kryptoměny by se mohly stát v budoucnu důvěryhodnou náhradou hotovosti a vkladů, ale v současnosti nesplňují podmínky k tomu, aby plnily funkci peněz a získali důvěru u široké veřejnosti.
zdroj: cointelegraph.com