Bývalý poslanec slovenského parlamentu Peter Cmorej (SaS) sdílel na LinkedIn profilu informaci o tom, jakou částku se státu podařilo vysbírat za loňský rok na dani z prodeje kryptoměn.
Zda je stát úspěšný při zdaňování zisků z prodeje kryptoměn naznačuje čerstvá zpráva od bývalého poslance NRSR Petra Cmoreja (SaS). Ten na LinkedIn sdílel informaci, že na dani z kryptoměn se v roce 2023 podařilo Slovensku vysbírat 560 tisíc eur.
,,To je přesně o 560 tisíc eur více než jsem předpokládal já a o 32,5 milionu eur méně než předpokládalo MFSR. Když je někdo chamtivý, tak nedostane nic. Na daních z podílových fondů se vydalo cca 12 milionů,“ uvedl ve svém příspěvku.
Cmorej následně upřesnil, že zmíněná částka se týká přiznání typu B a údaje ani v říjnu stále ještě nejsou statistiky zkompletovány. Tato částka tedy nemusí být definitivní a kromě toho také nezahrnuje zdravotní odvody.
Každopádně pokud je toto číslo byť jen orientačně blízké realitě, pravdou je, že stát počítal při výběru daní z prodeje kryptoměn s mnohem vyšší částkou. Problém proto lze hledat v nastavení zdanění kryptoměn, které odrazuje od realizace zisků nebo jejich přiznávání.
Jak se zdaňují kryptoměny na Slovensku?
Podle současných platných pravidel by měl investor zdanit zisk z prodeje kryptoměn v rozsahu od 19 do 25 procent, a to podle výše tohoto příjmu, k čemuž se však musí připočítat i zdravotní odvody o výši 14 procent. Ve zkratce tak daň z prodeje kryptoměn činí 33 až 39 procent ze zisku.
K tomu je třeba doplnit, že za realizaci zisku není podle platné legislativy považován jen reálný přesun financí z burzy na bankovní účet, nebo alespoň přesun kryptoměny do stablecoinu , ale také prodej kryptoměny za kryptoměnu – to platí i o obchodování na burze. To znamená, že zdaňovat by se měl i zisk pořízený například při transakcí Bitcoinu do Ethereum .
Ve hře byla změna, nová vláda ji zrušila
Peter Cmorej jako člen předešlé koalice prosadil v roce 2023 pozměňovací návrh , který upravoval zdanění kryptoměn na částku 7 procent ze zisku za předpokladu, že investor držel dané aktivum alespoň jeden rok (časový test). Návrh také rušil zdravotní 14-procentní odvod.
Po změně vlády však současná vláda vedená Robertem Ficem tento pozměňovací návrh zrušila a ponechala původní stav. Nové vláda také vypočítala, že očekává příjem do státní pokladny ze zdanění kryptoměn v rozsahu kolem 33,1 milionu eur.
Realita však naznačuje jiný scénář, který spíše ladí s názorem, že nižší, přijatelnější daně, mohou ve skutečnosti přilákat do státního rozpočtu mnohem více financí, než vysoká daň, která odrazuje od zdanění, nebo motivuje investora změnit daňovou rezidenci.