Algorand je decentralizovaná blockchainová platforma, za kterou stojí Algorand Foundation v čele s významným kryptografem Silviem Micalim. První blok Algorandu byl vytěžen 11. června 2019, celkem má být do oběhu postupně volněno 10 miliard ALGO mincí.
Algorand na PPoS jako řešení blockchainového trilema
Algorand je založený na vlastním BFT algoritmu zvaném Pure Proof of Stake, tedy čistý PoS. Pojďme se podívat na to, co to znamená. Napřed si ale řekněme, jak se odlišuje od PoW nebo DPoS.
PoW blockchainy jako Bitcoin, Litecoin nebo Ehtereum 1.0 mají dobrou míru zabezpečení, ale mají potíže se škálováním, což se různě dohání na dalších vrstvách, konkrétně u Bitcoinu tedy u Lightning Network.
Oproti tomu blockchainy postavené na DPoS jako Tron nebo EOS mají dostatečnou míru škálování, ale počet validátorů u těchto blockchainů je značně omezený, čímž se snižuje míra decentralizace.
A právě zde přichází Algorand s myšlenkou, jak blockchainové trilema vyřešit, aniž by musel ubrat na škálování jako PoW blockchainy nebo na decentralizaci jako DPoS blockchainy a zároveň si uchoval vysokou míru bezpečnosti, kterou se pyšní například Bitcoin díky vysokému hashrate.
Jak to tedy Algorand řeší?
Algorand využívá k právu volby bloku náhodu. Konkrétně tedy funkce Verifable Random Functions (VRF), kde je kryptograficky zaručeno, že bude zvolen vždy jen a pouze jeden držitel ALGO, který má právo navrhnout nový blok. Stejně tak, náhodně za pomocí VRF, je vybrána komise 1000 nodů, která daný blok následně ověřuje. Pokud jej vyhodnotí jako validní, je zapsán do blockchainu a distribuován. Naopak pokud se komisi na daném bloku něco nezdá a daný blok neschválí, je okamžitě vybrán jiný navrhovatel bloku a nová komise.
To vše se děje v řádech milisekund, takže celkový proces tvorby nového bloku a distribuce trvá cca 4-5 sekund. Díky využití náhody je zajištěna maximální míra decentralizace a zároveň udržena vysoká míra bezpečnost a škálování.
Kdo stojí za Algorandem?
Za projektem stojí nadace Algorand, v jejímž čele stojí profesor MIT Silvio Micali, který je držitelem Turingova ocenění za položení základů moderní kryptografie založené na veřejném klíči z roku 2012. Ta se v IT bere jako takový ekvivalent Nobelovy ceny. Silvio Micali je také spoluautorem technologie Zero-Knowledge Proofs. Jedná se tedy o jednu z největších kapacit v současné kryptografii vůbec!
Micali na to však samozřejmě není sám, spojil se se dvěma úspěšnými byznysmeny – Stevem Kokinosem, spoluzakladatelem společnosti Fuze a W. Seanem Fordem, bývalým šéfem marketingu v LogMeln.
Algorand má také velmi rozsáhlou komunitu a fungující ekosystém, což je dobrým znamením v kryptoprostoru. V současné době již má Algorand uzavřeny desítky partnerství z různých oborů, na Algorandu například běží dva nejznámější stablecoiny USDT a USDC.
Závěrem
Síla Algorandu tkví zejména v tom, že všichni uživatelé bez rozdílu mají právo na tom účastnit se procesu navrhování a schvalování bloků. Je tedy dosažena maximální míra decentralizace a vstupní bariéra pro tuto činnost je nastavena na 1 ALGO, což je v současné době asi 60 centů!
Algorand má navíc velice silný tým vývojářů v čele se Silviem Micalim, kteří mají v rukávu jistě ještě několik významných karet, kterými nás v budoucnu překvapí. Již dnes se dají přímo na první vrstvě používat smart kontrakty nebo digitalizovat komodity či majetek.
Rychlost transakcí, finalita bloků do 5 sekund, velice levné poplatky za transakce (0,001 ALGO), vysoká míra bezpečnosti a decentralizace, to jsou silné stránky tohoto projektu.
Nutno však závěrem podotknout, že na poli platforem zaměřených na smart kontrakty je už teď velká konkurence, která může bránit Algorandu v dalšímu postupu. Čas jen ukáže, zda byl jejich přístup správný.