Vznikla jako vtip, ale dnes mnozí lidé doufají, že se díky ní stanou ze dne na den milionáři. Připravili jsme článek o snad nejkontroverznější kryptoměně roku 2021 s názvem DogeCoin (DOGE). Čili minci, která má ve svém logu ztvárněné krásné psí lovecké plemeno Shiba Inu pocházející z Japonska.
Historie Dogecoin
Možná to mnohé překvapí, ale DogeCoin není žádnou novinkou. Vznikl před více než sedmi lety, 6. prosince 2013, díky dvojici softwarových inženýrů Billovi Markusovi z IBM a Jacksonovi Palmerovi z Adobe. Nuž a zájem o Dogecoin byl již zpočátku překvapující. Kryptoměna, která podle popisu jejích zakladatelů byla založena za účelem přinést „zábavné a instantní platidlo bez bankovních poplatků“ za prvních 30 dnů od vzniku překonala na své oficiální stránce dogecoin.com milník 1 milionu návštěv. Mimochodem v onom čase používal tento web zábavný font „Comic Sans“, po kterém většinou sáhli opravdu jen ti nejméně zdatní designéři. V případě Dogecoin však zjevně šlo od začátku o úmysl.
Jakýsi rodinný patos kolem DogeCoinu začal vznikat prakticky okamžitě. ,,Doge je pro zábavu, je to přátelský maskot,“ popisuje oficiální stránka zvěčnění vtipně tvářícího se psa v logu vedle toho, co komunitu vykresluje jako“vibrující skupinu přátelsky nastavených lidí, přesně jako jste vy!“ Při návštěvě stránky Dogecoin určitě nebudete mít pocit, že jste vstoupili do světa komplikované technologie. Dříve nabydete pocit, že se právě chystáte nakupovat nové granule pro vašeho psa.
Více než Litecoin, než Bitcoin
Dogecoin se podobně jako ostatní Proof of Work (PoW) kryptoměny „těží“. Ne však na stejných standardech jako se těží Bitcoin. Zakladatelé Dogecoinu na rozdíl od kryptografické hashovací funkce SHA-256, která se využívá u Bitcoinu, sáhli po těžebním algoritmu Scrypt, který využívá Litecoin (základy Dogecoinu jsou postaveny právě na Litecoinu a už neexistující kryptoměně Luckycoin).
Využití algoritmu Scrypt také znamená, že těžba této kryptoměny je z části rezistentní vůči ASIC minerům a motivuje k těžbě přes počítačové procesory a grafické karty.
I ve srovnání s těžbou Litecoinu má však odlišnosti. Zatímco nový blok LTC se vytěží v průměru za 2,5 minuty, nové DOGE přicházejí na svět v minutových intervalech.
V Dogecoinu hedge vůči inflaci nehledejte
Podobnosti s Bitcoinem či litecoinem ve způsobu těžby mohou vyvolávat dojem, že Dogecoin má podobně jako tyto kryptoměny omezený počet, tedy může být teoreticky vnímán jako udržitel hodnoty. Zatímco počet Bitcoinů se jednou zastaví na čísle 21 milionů a LTC na 84 milionech, v případě Dogecoinu se konečného čísla nedopátráte.
Když tato kryptoměna vznikla, odstartoval proces, v jehož rámci se do roku 2015 vytěžilo prvních 100 miliard mincí. Původně se přitom počítalo s tím, že toto číslo bude i konečné. Avšak už v únoru 2014, tedy ještě před naplněním tohoto cíle, Jackson Palmer oznámil, že horní limit bude odstraněn. Od onoho okamžiku každý rok přibývá do oběhu zhruba 5 miliard nových DOGE, čili kolem 13,69 milionu DOGE každý jeden den.
Je Dogecoin bezpečný?
Pro kryptoměny, které se těží (Proof of Work), představuje největší bezpečnostní riziko takzvaný 51% útok, při kterém získá kontrolu nad sítí jeden účastník. V případě Bitcoinu je toto riziko jen teoretické, jelikož při těžbě BTC se spotřebovává takové nesmírné množství energie, že by nedávalo žádný ekonomický smysl pokusit se zhostit byť jen na krátkou chvíli kontroly nad celou sítí. Mnohé menší kryptoměny však 51% útok zažily. Své by uměli vyprávět například fanoušci Ethereum Classic či Verge.
Je tedy DogeCoin bezpečný? S rostoucí popularitou této kryptoměny zejména v roce 2021 se začalo o tomto tématu intenzivně spekulovat. Portál Coindesk.com se jí věnoval v únoru 2021, kdy vypočítal, že při použití ASIC mineru typu Antminter L3 + od firmy Bitmain, který je specializovaný na kryptoměny s algoritmem Scrypt, a zohlednění tehdejšího hashrate sítě (okolo 300 terahashů), úspěšný 51% útok trvající celý týden by stál okolo 8 milionů dolarů.
Oficiální Twitter kanálu DogeCoin, který má více než 870 tisíc followerů, však k článku Coindesk poznamenal, že tyto výpočty jsou mimořádně nepřesné. Redakci Coindesk proto požádali, aby článek opravili, na což nedostali žádnou odpověď.
Coindesk recently published an article claiming that "It’s theoretically easy […] to 51% attack Dogecoin to cheat its network to print new coins"
This claim is false. Their math is wrong by several orders of magnitude. Requests for correction were left unanswered.— Dogecoin (@dogecoin) February 11, 2021
Při hledání odpovědi na bezpečnost Dogecoinu jsme natrefili i na sérii tweetů od Lucase Nuzziho z portálu CoinMetrics, který vlil do této problematiky nové světlo. Nuzzi totiž upozornil, že na rozdíl od Bitcoinu či Ethereum, Dogecoin má téměř minimum vlastních těžařů. Bezpečnost sítě totiž zajišťuje kooperace s jinou sítí – těžaři Litecoinu v rámci sdružených mining poolů.
Platí to už od roku 2014, kdy si Dogecoin procházel špatnými časy. Neexistovalo totiž dostatek těžařů, kteří by se soustředili výhradně na těžbu této kryptoměny a tak existovalo opravdu velké riziko, že dojde k fatálnímu útoku. Došlo tedy k rozhodnutí, že se realizuje řešení s názvem „Auxiliary Proof of Work“ (AuxPoW), které sloučilo Dogecoin těžařů s jinými podobnými sítěmi. Zjednodušeně řečeno AuxPoW umožnilo těžařům těžit více různých kryptoměn na stejné úrovni těžby. Tato změna vedla k tomu, že 95% Dogecoinů bylo najednou těžených minery Litecoinu.
Zatímco byl Dogecoin okrajovou kryptoměnou s výrazně nižší kapitalizací než měl Litecoin, mohla tato úprava trápit maximálně tak zatvrzelé fanoušky Dogecoinu. V současnosti však Lucas Nuzzi upozorňuje, že taková spolupráce může být i potenciálním rizikem. Pokud by měl totiž někdo zájem realizovat 51% útok, může tím teoreticky ohrozit nejen Dogecoin, ale i litecoin. Celkový hashrate (výpočetní síla vynaložená při těžbě) stoupl této kryptoměně za poslední rok jen nepatrně, zatímco jejich společná hodnota za poslední období (a to zejména díky růstu ceny Dogecoinu) mnohem výrazněji, což může být motivem o něco takového se pokusit.
8/ Consider that the price of $DOGE is up 1200% YTD, while hashrate (a proxy for network security) grew a meek 15% YTD.
This ratio, coupled with the existence of AuxPoW, makes a 51% attack on LTC (and by extension DOGE) incredibly attractive since it would carry a high ROI. pic.twitter.com/UHryH3U5ED
— Lucas Nuzzi (@LucasNuzzi) February 12, 2021
Přeskupení bohatství
Je nutno přiznat, že pokud jde o decentralizaci bohatství držitelů mincí DOGE, v tomto směru má tato kryptoměna slabinu. Až 36 miliard mincí, což je více než 28% všech existujících mincí v oběhu, se nachází na jedné jediné adrese, přičemž dalších 11 adres má pod kontrolou dalších téměř 20% dogecoinů. Dá se tedy konstatovat, že téměř polovinu všech mincí v oběhu, čili celkové kapitalizace Dogecoinu, má pod kontrolou 12 adres, čili pravděpodobně maximálně 12 lidí (za předpokladu, že více adres nepatří stejné osobě).
Ani další čísla ale nevypadají o moc lépe – dalších téměř 19% mincí DOGE připadá na 88 adres a 11,5% na 587 adres. Na investory Dogecoinu, jež neradíme do kategorie „boháči“, tedy připadá jen 22,5% všech mincí.
Dogecoin na olympiádě či závodech NASCAR
Už jsme naznačili, že kryptoměna Dogecoin je projektem, který si získal srdce investorů zejména svým sympatickým image. Dokonce si dovolíme tvrdit, že mnozí si koupili nějaké ty DOGE mince jen tak z recese jako projev sympatií vůči něčemu, co si příliš na nic nehraje a nic přehnaného ani neslibuje.
Popularitě Dogecoin v letech minulých však přispěl například i komunitní dar pro jamajské bobisty během zimní olympiády v roce 2014. Více než 26 milionů DOGE věnovaným bobařům bylo zaměněných za 25 tisíc dolarů, které jim umožnily účastnit se her v ruském Soči v době kdy hrozilo, že účast kvůli nedostatku financí už odmítnou. Úsměvné na tom bylo i to, že jelikož sbírka se dělala přes tuto kryptoměnu, mnozí kteří chtěli podpořit jamajské bobaře, si ji museli nejprve koupit. V tomto důsledku stoupla hodnota mincí DOGE po spuštění kampaně za 12 hodin vůči Bitcoinu o více než 50%.
If someone shilled #Dogecoin with FA;
– Founded by IBM software engineer Billy Markus and
Adobe software engineer Jackson Palmer.
– Building since 2013
– 10x faster blocktime than $BTC
– Partnered with Jamaican bobsled team
– Partner of Nascar
– More coins available
– Wow$DOGE https://t.co/SZLe7tRrLi pic.twitter.com/6cmPCQMxSs— MartycFly.base.eth | 👨🎓 = 🔑 (@Marty_cFly) April 18, 2021
Po úspěchu s bobaři se Dogcecoin Foundation rozhodla podpořit i charitativní organizaci „Water“, pro kterou vybrali u příležitosti dne vody (22. Březen) 40 milionů DOGE mincí v tehdejší hodnotě 30 tisíc dolarů. Kampaň podpořilo celkem 4000 různých dárců, přičemž jeden z nich věnoval 14 000 000 DOGE (tehdy kolem 11 tisíc USD).
Nadace byla rovněž aktivní i v USA u mimořádně populárních závodů NASCAR. Dogecoin nejprve podporoval závodníka Joshe Wise, nuže a 2. března 2021 bylo oznámeno, že logo Dogecoinu bude sponzorem automobilu se symbolickým číslem 99, které řídil Stefan Parsons. Shodou okolností jeho otec Phil byl majitelem týmu, kterému v roce 2014 patřilo první Dogecoinem sponzorované auto na NASCAR.
Elon Musk, Cuban a ti další
Růstu popularity této kryptoměny nesmírně pomohl zejména vizionář a podnikatel Elon Musk, který stojí za úspěšnými firmami jako jsou Tesla, Boring Company, Neuralink či SpaceX. Musk si všímal Dogecoinu už dříve, dokonce kdysi svítilo v jeho popisu na Twitteru, že je jeho bývalý CEO, tedy generální ředitel (což byl vtip). V roce 2021 však začal na tuto kryptoměnu soustředit ještě výraznější pozornost a „tweety“ o ní se nejednou postaral o její prudký růst hodnoty. Vznikl dokonce trading bot, který sleduje tweety Muska a pokud v nich zmíní slovo Doge, tak bot automaticky přikupuje nové mince.
ur welcome pic.twitter.com/e2KF57KLxb
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2021
Musk kromě toho naznačil, že by mohl Dogecoin vzít s sebou na měsíc a protože SpaceX vyhrála v dubnu zakázku od NASA, aby na měsíci přistála se svou lodí Starship (možná už v roce 2024 podle nejoptimističtějších scénářů), možná to není úplně nereálné.
Doge Barking at the Moon pic.twitter.com/QFB81D7zOL
— Elon Musk (@elonmusk) April 15, 2021
,,Pointa je, že Dogecoin vznikl jako vtip. Ve skutečnosti, aby si dělal srandu z kryptoměn …. A myslím, že osud miluje ironii. Jaký by byl toho zřejmě nejironičtější závěr? Že kryptoměna, která byla vytvořena jako vtip, by se ve skutečnosti stala reálnou měnou,“ řekl Elon Musk v úvodu tohoto roku během podepisování karet svým fanouškům, když se ho ptali na Bitcoin a Dogecoin.
K Elonu Muskovi je však třeba uvést, že si rád z lidí utahuje. Uvědomit si třeba i to, že zatímco Bitcoin jeho Tesla opravdu kupovala (za 1,5 miliardy dolarů), Dogecoin zůstává jen jakýmsi memecoinem, který se nenachází v rozvaze žádné firmy.
Zatímco Musk tedy o Dogecoinu zatím jen tweetuje (ačkoli nějaké mince DOGE může mít v osobním držení), tak další americký miliardář Mark Cuban zašel ještě o něco dál. Oznámil totiž, že klub NBA Dallls Mavericks, který vlastní, bude akceptovat Dogecoin jako platidlo za vstupenky či klubové suvenýry a že bude tyto mince držet v pokladně. Nuž a podporu Dogecoinu naznačil i rapper Snoop Dogg či hudebník Gene Simmons.
Komunita na sociálních sítích
Dogecoin má mimořádně aktivní komunitu, která se díky prudkému růstu cen mincí DOGE v roce 2021 expresně rychle rozrůstá o nové členy. Na Redditu má více než 1,5 milionu fanoušků a na Twitteru téměř 900 tisíc. Zároveň je třeba upozornit, že mimořádně silné zastoupení má i na nové sociální síti TikTok, přičemž právě z jejího prostředí, kde se nacházejí zejména mladí lidé, přicházejí mnohé iniciativy vedoucí k masovému investování do této kryptoměny. Právě na ní již v červenci 2020 zazněla poprvé komunitní výzva vypumpovat DOGE až na hodnotu 1 dolaru.
Kde Dogecoin koupit?
Pokud zvažujete koupi Dogecoinu, ačkoli předem upozorňujeme, že z vysoce kapitalizovaných kryptoměn jde o možná nejnebezpečnější sázku ve hře, doporučujeme k tomu použít burzu Binance (recenze zde). Pokud se na ní zaregistrujte přes tento náš link, získáte 20% slevu na obchodní poplatky na této platformě.
Shrnutí
Dogecoin je sympatická kryptoměna, která má však silnou centralizaci pokud jde o přerozdělení mincí DOGE. Zároveň je sporné, do jaké míry je bezpečná vůči potenciálnímu 51% útoku. Vedle toho jde o inflační kryptoměnu nenaplňující předpoklad, že by mohla být i v případě dalšího výrazného růstu kapitalizace považována jako hedge vůči inflaci. Jinak řečeno porovnávat Dogecoin s Bitcoinem či Litecoinem nemá smysl. Cesta zároveň nevede ani směrem k porovnávání s Ethereum či smartchainy, jelikož Dogecoin nikdy nebyl budován s cílem řešit smart kontrakty. Stačí to tedy na úspěch? Může se stát Dogecoin jakýmsi virtuálním inflačním platidlem s potenciálem konkurovat národním fiatovým měnám, nebo jde nadále jen o „vtip“, který vyvrcholí růstem k ceně 1 dolaru a následným fatálním crashem? Nuž na to si už musíte odpovědět sami.