Američtí prokurátoři obvinili trojici osob z pořádání série útoků typu SIM swap spojených se zbankrotovanou burzou FTX.
Jedná se o typ útoku, který umožňuje útočníkům zachycovat kódy vícefaktorové autentifikace, které se často používají k přihlášení do burz či účtů sociálních sítí.
Tyto útoky SIM swap jsou spojeny s hackem kryptoměnové burzy FTX, při kterém bylo odcizeno přibližně 400 milionů USD.
Útok proběhl jen krátce poté, co burza koncem roku 2022 podala žádost o ochranu před bankrotem podle Kapitoly 11.
Jak to celé probíhalo?
Federální prokurátoři USA obvinili z těchto útoků Roberta Powella, Cartera Rohna a Emily Hernandezovou. Obvinění měli ukrást identity až 50 obětí a přesvědčovali telekomunikační poskytovatele, aby přenesli čísla obětí na jejich telefony.
V jedné části podání je detailně popsán útok na skupinu obětí, kdy 11. a 12. listopadu 2022 Hernandezová údajně předstírala, že je zaměstnankyní společnosti a Powell získal přístup k jejich účtu na AT&T. Následně přistoupil k účtům společnosti a převedl více než 400 milionů USD z kryptoměnových peněženek.
Krátce po hacku byly některé prostředky poslány na kryptoměnovou burzu Kraken. V měsících po útoku pachatel přesouval prostředky přes různé bridge (mosty) a blockchainy s cílem proprání ukradených kryptoměn a zahlazení stop.
SIM swap útoku se nevyhnula ani SEC
Účet X americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) byl také cílem útoku SIM swap. Útočníci díky němu neoprávněně zveřejnili z účtu SEC informaci, že byly schváleny spotové bitcoinové ETF. Stalo se tak den před tím, než SEC oficiálně potvrdila schválení spotových ETF.
SEC má kvůli Bitcoin ETF problémy – hack jeho účtu chtějí řešit v Kongresu
John J. Ray III, generální ředitel a hlavní restrukturalizační pracovník FTX, tvrdil, že špatná bezpečnost a nedostatek vhodných systémů burzy byla fakta, která pravděpodobně usnadnila hackerský útok na burzu.
Zdroj: cointelegraph.com