Jeden z nejdůležitějších hráčů v sektoru kryptoměn firma Grayscale Investments, která má pod kontrolou již přes 500 000 BTC, nabízí institucionálním investorům nejen možnost investice do Bitcoinu, ale i do více altcoinů. Dlouho v její nabídce figurovala i kryptoměna XRP a na ni navázaný regulovaný investiční produkt.
Po oznámení žaloby Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) na firmu Ripple stojící za kryptoměnou XRP a následném ukončení podpory obchodování XRP v rámci Genesis Global Trading, se však Grayscale rozhodla všechny své tokeny XRP ještě před koncem roku 2020 prodat. Do onoho momentu tvořily zhruba 1,5% jejího spravovaného portfolia.
Grayscale následně na Twitteru zveřejnila tabulku jejího aktuálního přerozdělení kryptoměn. Bitcoin tvořil ke 4. lednu 2020 81,6% portfolia, Ethereum 15,9%, Bitcoin Cash 1,1% a litecoin 1,4%.
3/ $XRP was removed following DLC Fund's Quarterly Review (12/31/20). No others assets qualified for inclusion. The below table highlights DLC Fund’s weightings as of January 4, 2021: $BTC $ETH $BCH $LTC pic.twitter.com/g3QQEf0kd8
— Grayscale (@Grayscale) January 5, 2021
Že Grayscale prodá své XRP se dalo předpokládat a pochopitelně i toto rozhodnutí mělo negativní vliv na vývoj její ceny. Podobné rozhodnutí v podobě pozastavení obchodování XRP udělaly i další společnosti jako Coinbase, Bitstamp, Crypto.com, Blockchain.com, BInance.US či Bittrex.
UpHodl se postavil na stranu XRP
Neučinila tak však burza UpHold, která se postavila na stranu XRP a minimálně v tomto okamžiku platí, že bude nadále podporovat její obchodování. ,,Doufáme, že i jiné burzy zaujmou podobný postoj a že nestaví před verdiktem soudu jen na svém úsudku,“ vyzval své konkurenty CEO Uphold JP THIERIOT.
Burza žalobu na firmu Ripple kritizuje a upozorňuje, že může mít negativní dopad na celý kryptoměnový trh. Vedle toho ve svém stanovisku upozornila, že SEC vůbec nebere v úvahu fakt, že případný negativní rozsudek vůči Ripple by poslal hodnotu XRP prakticky na nulu, což by způsobilo obrovské ztráty mnohým drobným investorům. A právě to je to, čemu by se měla Americká komise pro cenné papíry podle jejího názoru snažit zabránit.
Nejčastější kritika žaloby SEC vůči Ripple tkví v tom, že SEC obviňuje Ripple z prodeje neregistrovaných cenných papírů (XRP) přesto, že více jiných regulátorů v průběhu předešlých let (například Ministerstvo financí) odmítlo možnost, že by XRP cenným papírem byla. Kryptoměna XRP kromě toho nemá splňovat všechny základní kritéria toho, aby byla za cenný papír považována. Obvinění vůči Ripple je však sepsáno na 72-stranách a obsahuje několik sporných bodů, které na první pohled vyznívají ve neprospěch Ripple. V mnoha ohledech však jde o skutečnosti, které se týkají hlavně samotné firmy a ne kryptoměny XRP. Obavy z toho, že by jiné kryptoměny mohly být z pohledu SEC také vnímány jako cenný papír, jsou tedy zřejmě v tomto okamžiku předčasné.
zdroj: decrypt.co , decrypt.co