14. duben 2021 se stává významným, možná až historickým dnem pro kryptoměny. Největší americká kryptoměnová směnárna Coinbase totiž vstupuje jako vůbec první velká opravdu významná kryptospolečnost na světě na respektovanou americkou burzu Nasdaq.
Mnozí označují příchod Coinbase na burzu jako klíčový moment vedoucí k masové adopci kryptoměn. Jiní se naopak obávají, že to může být předzvěstí konce býčího trhu podobně jako se tak stalo v roce 2017 po spuštění vůbec prvních Bitcoin futures kontraktů na CME. V tomto článku vám přinášíme přehled názorů odborníků na tento významný moment.
Tržní analytici jsou ohledně této zprávy většinou optimističtí. Nejčastějším tvrzením je, že jde o okamžik respektive bod „zlomu“, kdy se kryptoměny opravdu stávají mainstreamem.
Ives: Přelomový okamžik urychlující adopci
Daniel Ives, výkonný ředitel Wedbush Securities uvedl pro portál decrypt: ,,Je to přelomový okamžik pro kryptoměny, který povede k jejich rychlejší adopci, která je již za rohem. Coinbase je potomkem kryptoekosystému a její zalistování bude pozorně sledováno, aby se zjistil skutečný apetit ulice.“
Ives tím však naznačil i potenciální rizika. Pokud by o akcie Coinbase nebyl dostatečný zájem, mohlo by to zpomalit i plány dalších významných kryptoměnových společností jako jsou burza Kraken či Bakkt, které také avizují podobný krok.
Šéf Wedbush Securities doplnil, že podle jejich odhadů v příštích 12 až 18 měsících uvidíme, že minimálně 5% veřejně obchodovaných společností přistoupí k nějaké alespoň malé investici do Bitcoinu. Pokud se přijmou správné regulace, toto procento může být podle Ivesa ještě výše.
Kryptoměny se dostávají do mainstreamu
Emilian Grodzki, který je CEO firmy Bitfarms, jednoho z největších provozovatelů těžebních operací na světě, označil vstup Coinbase na burzu za okamžik, díky kterému se kryptoprůmysl definitivně dostává do mainstreamu. Přitom upozornil, že ještě před třemi lety byly kryptoměny absolutně jiným méně rozvinutým průmyslem. ,,Každý se tehdy chytal za hlavu, jaký byznys vlastně děláme. Dnes již kryptoměny nejsou nic nového. Přímý vstup Coinbase na burzu je jen poslední ukázkou výbuchu legitimity a důvěry v tento průmysl, ať už mezi institucionálními nebo retailovými investory.“
Spoluzakladatel Blockchain Research Lab Ingo Fiedler zas upozornil, že Coinbase může být zájmovou investicí pro ty, co nechtějí mít přímou akvizici v kryptoměnách, ale chtějí se zúčastnit trhu s kryptoměnami alespoň nepřímo. ,,Akcie Coinbase poskytnou investorům způsob vystavení vůči trhu s BTC aniž by ho museli aktivně držet.“
Alex Maschinsky, CEO krypto yelding platformy Celcisus zas věří, že vstup Coinbase na burzu bude vnímán jako signál validace technologického a monetárního příslibu, které s sebou přinášejí digitální aktiva. ,,Coinbase má více uživatelů, čerpá více příjmů než mnozí hráči z Wall Street a je profitabilnější, než jakákoli jiná významná směnárna. Tato validace vede k tomu, že mnozí skeptici museli přehodnotit jejich zamítavá stanoviska a frustraci způsobenou těmito novými věcmi, které přicházejí ze všech stran.“
Bloger a analytik Quantum Economics Maren Altman konstatoval, že příchod Coinbase na NASDAQ přivede do trhu mnoho nových tradičních investorů, kteří se dosud báli investic do kryptoměn. Domnívá se, že díky Coinbase efektu také stoupne zájem o investice do tokenů, které jsou spojeny s konkrétními burzami – například FTT od FTX či Binance Coin (BNB) od Binance.
Norman Wooding z kryptoměnové správcovské firmy Scrypt zas pro Cointelegraph řekl, že vstup Coinbase na burzu je možné vnímat jako obrovský milník, který přispěje k nárůstu důvěry v kryptoměny a také motivuje k vzniku nových regulací – které jsou zejména v USA označovány častokrát za nedostatečné.
Wooding se rovněž domnívá, že Coinbase je pod drobnohledem mnoha firem, které zvažují, že se aktivněji zapojí do kryptosektoru. Zmínil vedle toho i kroky bankovních gigantů jako jsou BNY Mellon, Goldman Sachs či State Street.
Kosala Hemechandra, který je zakladatelem MyEtherWallet, by byl rád, kdyby se akcie Coinbase obchodovaly i jako tokeny. ,,Dokáží zajistit Coinbase akcie obchodované i na Ethereum? Myslím, že to by byl způsob, který by ukázal, jak silná dokáže být blockchain technologie.“
New Coinstructs označili ohodnocení Coinbase za směšné
Do kategorie skeptiků patří společnost New Coinstructs, která se zabývá průzkumem akciových titulů. V její zprávě bylo hodnocení firmy Coinbase na 100 miliard dolarů označené za „směšné“. Společnost uvedla, že kryptotrh je velmi mladý a výsledkem bude, že pozice Coinbase se vůči konkurenci nepřiblíží hodnotám, které se předpokládají.
Vzpomínky na závěr roku 2017
Někteří kryptoskeptici se obávají, že vstup Coinbase na burzu by mohl mít na kryptotrh podobný negativní dopad, jako spuštění prvních Bitcoin futures kontraktů na chicagské burze CME v prosinci 2017. I tato událost byla mimořádně sledována a souvisely s ní velká očekávání. Krátce na to však býčí trh skončil a Bitcoin čekalo více než dvouleté období „medvědů“ spojené s několika prudkými propady ceny. Je však nutné poznamenat, že v konečném důsledku CME sehrála v případě Bitcoinu významnou roli a současné futures v nemalé míře ovlivňují jeho cenu. Zároveň je nutné upozornit, že závěr roku 2017 doprovázela velká nákupní horečka v režii retailových investorů, zatímco v současnosti je trh poháněn zejména institucionální poptávkou.
Coinbase odmění své zaměstnance
Dlouholetí zaměstnanci Coinbase se krátce před vstupem firmy na burzu dočkali pěkného překvapení. Firma se totiž rozhodla přibližně 1700 full-time zaměstnancům po celém světě přerozdělit na 100 akcií firmy. To znamená, že podle předběžné referenční ceny 250 dolarů stanovenou Nasdaq byl každému jednomu zaměstnanci zaslán „šek“ na 25 000 dolarů. Skutečnou hodnotu těchto akcií se však dozvíme až po spuštění obchodování $ COIN.
Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com