Portál Cointelegraph se věnoval tématu toho, co s největší pravděpodobností způsobilo poslední výrazný propad ceny Bitcoinu. Možností je několik a zřejmě jde o kombinaci dvou faktorů.
Bill Hermann, který je generálním ředitelem alternativního investičního bankovnictví Wilshire Phoenix (firma, která žádala i o schválení Bitcoinu ETF), si myslí, že propad nastal z důvodu celkové nestability na tradičních trzích. ,,Nedávný pokles ceny Bitcoinu je výsledkem náhlého a prudkého poklesu ve většině tříd aktiv v průběhu posledních týdnů,“ konstatoval.
,,V období extrémní volatility, kterou často doprovází panika, většina malých investorů, ať už těch, kteří investují do akcií, nebo do bitcoinu, prodává jako první a klade si otázky až později. Investoři potřebovali rychle získat hotovost a proto všechno prodali. Myslím si, že jakmile se usadí prach, Bitcoin a některé další aktiva se opět stanou zajímavé.“
Vliv tradičních finančních trhů, které se otřásaly v posledních dnech v základech, na cenu Bitcoinu je zřejmý a bylo by velmi nelogické domnívat, že nejznámější kryptoměna s nimi vůbec nekoreluje.
Pouze samotný DOW klesl 9. března o více než 2000 bodů. Trhy s ropou byly navíc ve stejný den zasaženy poklesem o více než 20%. Bitcoin od 24. února 2020 klesl z ceny více než 10 000 USD do 9. března na 7 650 USD.
S názorem, že cenu Bitcoinu ovlivňují ostatní trhy souhlasil i Emmanuel Goh z kryptoanalytické firmy Skew. Poukázal na to, že na Bitcoin podobně jako na jiné trhy mají vliv negativní zprávy o šíření koronaviru a také čerstvé téma v souvislosti s cenou ropy.
Ovlivnil cenu i Ponziho PlusToken?
Cenu Bitcoinu však mohl ovlivnit ještě jiný katalyzátor – Ponziho schéma PlusToken. O tom jsme psali na našem webu již vícekrát. Jde o největší čínské krypto-Ponziho schéma v historii, v jehož rámci přišli především malí čínští investoři o miliardy dolarů.
Někteří lidé stojící za PlusTokenem navzdory velké razii čínské policie jsou stále na svobodě a postupně prodávají bitcoiny (BTC) a ethery (ETH), které během svého podvodu nabyli. Analytik Ergo, který se tématu PlusTokenu věnuje už téměř rok, upozornil 6. března, že z peněženek, které patřily PlusTokenu, bylo přesunuto 13 000 BTC. Jejich prodej tedy mohl mít stejně tak negativní vliv na cenu.
K PlusTokenu však třeba poznamenat jedno – čím dříve budou všechny Bitcoiny mimo ruce tohoto Ponziho schématu, tím to bude pro kryptotrh z dlouhodobějšího pohledu lepší. Právě PlusToken je totiž označován za možný důvod propadu ceny Bitcoinu v druhé polovině roku 2019.
zdroj: cointelegraph.com