24. ledna byly v rámci Bitcoin Improvement Proposals (takzvaně BIPs) předložené návrhy na vylepšení BTC blockchainu označované jako „Tarpoot upgrade“. Jde o medializovaný návrh na posílení ochrany soukromí při bitcoinových transakcích.
Na aktualizaci Tarpoot, který získal toto pojmenování v lednu 2018 od CTO společnosti Blockstream Gregoryho Maxwella, pracuje tým vedený známým BTC developerem Pieterem Wuilleem, který navrhl i implementaci SegWitu. U Tarpootu jde o návrh, který má vylepšit bitcoinové skripty tak, aby transakce obsahovaly set instrukcí k tomu, jak mají být dané prostředky použity.
Ve své nejjednodušší podobě je bitcoinová transakce zajištěna veřejným klíčem příjemce, což zaručuje, že je může utratit pouze on. Skripty mohou podporovat i složitější funkce, jako jsou časové zámky a požadavky na více podpisů (multi-signature requirements). Zatímco časový zámek může otevřít prostředky tím způsobem, že je bude možné utratit pouze po určitém čase, multi-signature umožňuje jednat pouze za účasti více majitelů.
,,Tyto podmínky je možné aplikovat i společně, aby existovalo několik možností, jak se tyto prostředky utratí. Například script může říci, že finanční prostředky se přesunou okamžitě, pokud s tím souhlasí tři lidé, nebo po pěti dnech, pokud tak učiní pouze dva,“ vysvětluje problematiku portál Cointelegaph.
Při současném stavu Bitcoinu je třeba odhalit úplný rozsah smart kontraktu (inteligentní smlouvy) v době, kdy se mají finanční prostředky (bitcoiny) použít. To znamená, že kdyby se spustila pouze jedna z podmínek, každý by zjistil, že existují i další.
Tarpoot odstraňuje potřebu zveřejňovat celý skript a zobrazuje pouze stav, kdy byl spuštěn. Kromě toho smlouvy s více podpisy (multisig), ve kterých se všechny strany dohodly na transakci, mohou zabránit odhalení skutečnosti, že takový skript existoval. Pro externího pozorovatele by to vypadalo jako jednotlivá transakce mezi dvěma peněženkami (za předpokladu, že by zúčastněně strany spolupracovaly).
,,Tuto funkci by měla umožnit aktualizace s názvem „Schnorr signatures“ (Schnorr podpisy), která je kódována v BIP 340. Schnorr se považuje za bezpečnější a efektivnější verzi kryptografie eliptické křivky, což je základ systému, který řídí soukromé a veřejné klíče,“ vysvětluje Cointelegraph.
Omezené výhody pro soukromí
Bitcoin je veřejná kniha, která umožňuje, že specializované nástroje dokáží sledovat toky Bitcoinu z jedné peněženky na druhou. To znamená, že ačkoli neexistuje přímé propojení mezi konkrétním člověkem a peněženkou, pokud znáte adresu peněženky konkrétního člověka, jste teoreticky schopni sledovat jeho další transakce z této peněženky na blockchainu. Proto byl vyvinut protokol s názvem CoinJoin (CJ), který má pomoci přerušit řetězec transakcí a zajistit uživatelům větší anonymitu.
Jelikož CoinJoin používá zvláštní schéma transakcí, je snadné dokázat, že určitá peněženka zamíchala Bitcoiny právě prostřednictvím CoinJoin. To nedávno začalo vytvářet problémy. Z využívání CoinJoin na míchání Bitcoin byla obviněna například burza Binance a podobný případ je znám i v souvislosti s Paxos.
Tarpoot je častokrát mylně považován za nástroj, který ztíží vidění transakcí přes CoinJoin, nebo je dokonce udělá nerozeznatelný od běžných plateb. V rozhovoru pro Cointelegraph řekl Pieter Wuille, že to tak není: ,,Ve skutečnosti (Tarpoot) skryje skripty a udělá multisig podpis nerozeznatelný. Pro CoinJoin neudělá nic přímo.“
Wuille následně dodal, že Tarpoot určitě není žádný zázračný lék, který zajistí bitconovým transakcím úplnou anonymitu.
Zmatek kolem Tarpootu a jeho přínosu pro anonymitu BTC mohl vzniknout v důsledku plánované aktualizace nazývané jako agregace křížových vstupů (cross-input aggregation). Později byla z návrhu Tarpoot odstraněna z důvodu možných problémů při jejím provádění.
,,Cross-input Aggregation nezakryje CoinJoin a ani nic jiného. Nejde o zlepšení ochrany osobních údajů, ale pouze o zvýšení účinnosti (což může nepřímo povzbudit CoinJoin tím, použití bude levnější, ale ani potom nesníží schopnost rozeznávat transakce u CoinJoin),“ dodal Wuille.
,,Tarpoot tedy zlepšuje soukromí pouze v omezených aspektech a za specifických podmínek. Pro osobu, která používá Bitcoin na nákup léků na Darknetu, to nepřináší žádné nové výhody, „ dodává redakce Cointelegraph.
zdroj: cointelegraph.com