Bitcoin má vůči jiným kryptoměnám a také fiatovým měnám řadu výhod ve svých klíčových vlastnostech. Uvedl to během rozhovoru pro Euriasia Review akademik zabývající se kryptoměnami Konrad S. Graf.
Nedostatek
První výhodou Bitcoinu oproti jeho konkurenci je jeho nedostatek. ,,Největší konkurenční výhodou bitcoinu je jeho schopnost omezovat vydávání nových mincí a jeho spolehlivost v metodě kontroly výroby nových jednotek,“ uvedl. Graf tím poukázal na to, že Bitcoin nikdy nebude více než 21 milionů a že každý čtvrtý rok se snižuje jeho produkce o polovinu pomocí halvingu. Tato skutečnost je v protikladu s fiatovými měny, které podle potřeby emitují do trhu centrální banky, ale i vůči jiným konkurenčním kryptoměnám jako jsou například dvojka na trhu Ethereum a trojka XRP.
Apolitičnost
Druhým důvodem je apolitičnost Bitcoinu, který umožňuje transakce po světě od kohokoliv komukoliv, protože jde o finanční protokol odolný vůči „fiatové pasti“ a zásahům vlád. ,,(Bitcoin) se může stát nejen nepolitickou peněžení jednotkou, ale také přímým konkurentem systému SWIFT a jakýmkoli stávajícím nebo vznikajícím soupeřem,“ konstatoval. ,,Ve světě, ve kterém jsou politizovány konvenční systémy, má Bitcoin výhodu v tom, že je neutrální a že není řízen žádným z konkurenčních bloků, což znamená, že se ho mohou zúčastnit úplně všichni.“
„Technická zdatnost“
Třetím důvodem je jeho „technická zdatnost“ v podobě neustále rostoucího hashrate. Čím je hashrate vyšší, tím je i Bitcoin robustnější a bezpečnější. Konrad S. Graf poukázal na to, že zatímco Bitcoin již atakuje respektive překonává průměrnou hodnotu 100 kvintilion algoritmů HASHŮ za sekundu. ,,Bitcoin má 39-krát vyšší hashrate než jeho nejbližší konkurent,“ upozornil na jeho dominanci u kryptoměn, které se těží pomocí konceptu Proof-of-Work.
Nejde o entitu
Poslední výhodou Bitcoinu je skutečnost, že nejde o entitu. Na rozdíl od podnikových blockchainů, které mají několik slabých míst, na které se mohou političtí aktéři zaměřit, pokud by je chtěli ovlivňovat, Bitcoin je absolutně decentralizovaný. Tato jeho výhoda oproti konkurenci byla zjevná na příkladu z roku 2019, kdy se Facebook rozhodl, že představí projekt své kryptoměně Libra. Prakticky okamžitě začal mít problémy, protože zákonodárci přesně věděli, kdo za tímto projektem stojí a na koho třeba zatlačit. V případě Bitcoinu je to nemožné. ,,Neexistuje žádný generální ředitel, který by byl předvolán do Washingtonu k výslechu,“ upozornil Graf připomínajíc „grilování“ šéfa Facebooku Marka Zuckerberga v americkém kongresu v souvislosti s librou.
zdroj: cointelegraph.com