„Wall St. Cheat Sheet: Psychology of a Market Cycle“ vysvětluje, jak pocity, jako je strach a vzrušení, ovlivňují způsob, jakým se ceny v průběhu času mění. Tento vzorec se na finančních trzích opakuje znovu a znovu.

Emocionální cesta tržního cyklu
Tržní cyklus ukazuje, jak cena něčeho, jako jsou akcie nebo krypto, roste a klesá. Tento cyklus odpovídá tomu, jak se lidé v té době cítí. Tržní cyklus má čtyři hlavní fáze: naděje a vzrušení, euforie, strach a smutek a zotavení. Pokud těmto fázím porozumíme, můžeme se vyhnout rozhodování pouze na základě emocí.
Fáze 1: Pochybnosti a naděje – začátek
Cyklus začíná, když jsou ceny velmi nízké a lidé cítí pochyby. Myslí si: „Tento trh selže jako ostatní.“ Když ceny začnou růst, objeví se malá naděje. Lidé si začínají myslet: „Možná se věci zlepší.“ Pomalu to vede k optimismu, jak se trh zlepšuje a důvěra roste.
Fáze 2: Optimismus k euforii – vrchol
Jak ceny neustále rostou, lidé se stávají sebevědomějšími a myslí si, že trh nikdy neklesne. Vzrušení se mění v euforii, kdy lidé věří, že nemohou prohrát. V této fázi by mohli říci: „Všichni budeme bohatí“ Mnoho lidí začne nakupovat více, než by mělo, dokonce si půjčovat peníze na investice. Ale toto je nejrizikovější období, protože ceny jsou příliš vysoké a pád je blízko.
Fáze 3: Spokojenost až panika – Velký pokles
Poté, co ceny dosáhnou vrcholu, začnou klesat. Zpočátku se lidé cítí spokojeně, což znamená, že si myslí, že pokles je malý a normální. Věří, že ceny brzy porostou. Ale jak ceny klesají více, nastupuje úzkost a začínají se bát. Někteří lidé problém ignorují, pociťují popření a myslí si: „To se uzdraví.“ Když ceny ještě klesnou, zavládne panika a mnoho lidí ze strachu vše prodá. To končí kapitulací, kde se téměř všichni vzdávají a utrpí velké ztráty.
Fáze 4: Anger to Doubt – Po pádu
Jakmile většina lidí prodá a ceny přestanou klesat, trh se začne uklidňovat. Ale bolest je stále čerstvá. Lidé cítí hněv a obviňují ostatní ze svých ztrát, jako je vláda nebo manipulátoři trhu. Později se to změní ve smutek, když svých rozhodnutí litují a přemýšlí, co se stalo. Nakonec, když ceny začnou opět růst, lidé pociťují pochybnosti a myslí si: „Toto oživení nebude trvat,“ i když se trh začne zlepšovat.
Co se můžeme naučit
„Wall St. Cheat Sheet“ nás učí ovládat své emoce při investování. Zde je několik tipů:
- Nekupujte, když jsou všichni nadšení, a neprodávejte, když se všichni bojí. Jsou to nejrizikovější a nejbezpečnější časy, resp.
- Myslete dlouhodobě. Krátkodobé emoce mohou vést ke špatným rozhodnutím.
- Postupujte podle plánu. Strategie, jako je pravidelné investování stejné částky, vám může pomoci zůstat v klidu.
Trhy nakonec rostou a klesají, ale lidské city často vzestupy a pády ještě zvětší. Znalost těchto vzorců vám může pomoci činit chytřejší rozhodnutí a vyhnout se zaskočení. Tento článek není finanční poradenství. Před jakýmkoli investičním rozhodnutím si vždy proveďte svůj vlastní průzkum (DYOR).
Zaregistrujte se na Millionero a zapojte se do obchodování s kryptoměnami ještě dnes! Millionero můžete také sledovat na X, Instagramu, Facebooku a LinkedIn, kde získáte nejnovější informace!