Spoluzakladatel přední kryptoměnové burzy Huobi Du Jun v rozhovoru pro CNBC řekl, že další býčí cyklus Bitcoinu nemusí přijít dříve než v roce 2024 nebo až 2025. Odůvodňuje to tradičními bitcoinovými cykly, které jsou spojovány s efektem halvingu.
Halving je proces, při kterém se odměna pro těžaře bitcoinu za jeden vytěžený blok (cca 10 minut) automaticky jednou za přibližně čtyři roky (vždy po vytěžení 210 000 bloků) sníží přesně o polovinu. Zatímco v prvních 4 letech existence BTC se tedy těžilo 50 BTC každých 10 minut, další čtyři roky to už bylo jen 25 BTC a například v současnosti mezi květnem 2020 až březnem 2024 to je jen 6.25 BTC. Od března 2024 to bude následně už jen 3.125 BTC.
Když se tyto automatizované úpravy odměn pro těžaře porovnají s vývojem ceny Bitcoinu, mnozí v nich vidí souvislosti a naznačují, že halvingové cykly jsou zároveň spouštěči fáze bullrunu – tedy období, kdy má cena BTC největší tendenci růst. Du Jun z Huobi si myslí, že tomu bude tak i tentokrát.
,,Pokud tento kruh bude pokračovat, teď jsme v raném stádiu medvědího trhu,“ konstatoval Du. ,,Je opravdu těžké přesně předpovědět, co bude, protože existuje mnoho dalších faktorů, které mohou ovlivnit i trh jako jsou geopolitické problémy včetně války nebo nedávného Covidu,“ konstatoval, aby následně poměrně přesvědčivě prohlásil: ,,Po tomto cyklu nebudeme moci do konce roku 2024 až začátku roku 2025 přivítat další býčí trh s bitociny.“
Odlišný cyklus než ty předchozí?
Zatímco Du Jun se tedy domnívá, že bitcoinové cykly spojené s halvingy se budou dále opakovat, je třeba upozornit, že současný bullrun je oproti těm předchozím výrazně odlišný. Předchozí cykly totiž vyvrcholily prudkým růstem ceny BTC a následným oslabením až o 80 resp. 90 procent ve srovnání s historickým maximem.
Současný cyklus naopak zatím předvedl dva topy (květen 2021 cena 64 tisíc USD a listopad 2021 cena 69 000 USD) a zároveň zcela odlišné chování investorů podle onchain dat. Na rozdíl od předchozích cyklů totiž dlouhodobí investoři své bitcoiny v současnosti vůbec neprodávají a peněženky, na kterých jsou bitcoiny delší než jeden rok, drží více než 60 % všech svých bitcoinů.
V předchozích cyklech zároveň platilo, že bitcoiny se ve velkém posílaly na burzy, zatímco v současnosti sledujeme pokračující trend jejich odlivu z burz. To může naznačovat, že aktuální tržní situace je výrazně odlišná ve srovnání s předchozími cykly a nelze proto zcela spoléhat na to, co platilo v minulosti.
Zdroj:cnbc.com